New York’ta Ücretsiz Bir Otonom Servis Aracı (Shuttle) Hizmeti Başladı

Otonom araç şirketi Optimus Ride, New York’un ilk otonom araç programını başlattı. Program, Brooklyn Navy Yard sanayi parkındaki çalışanların Dock72’deki NYC feribot durağı ve Flushing Ave’deki Yards’ Cumberland Gate arasında ücretsiz olarak gezinmesini sağlayacak. Hizmetin ayda yaklaşık 16.000 yolcu taşıması bekleniyor.

Bu gelişme; otonom teknolojisi, işletme ve şehir planlaması da dahil olmak üzere MIT’deki çok çeşitli departmanların uzmanlıklarının birleştirilmesiyle ortaya çıktı.

MIT’den çıkmış bir startup olan şirket, otonom araçlarının ayrıntılı bir şekilde haritalandığı alanlarda güvenle hareket etmesini sağlamak için geofencing sistemini kullanıyor. Araçların kullanıldığı kesin olarak tanımlanmış alanlar, şirketin farklı yollarda “sürüş kültürü” dediği şeyi öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Optimus Ride’in araçları, nesneleri hızlı bir şekilde tanımlamak ve öngörülerde bulunmak için makine görüş sistemi kullanıyor. Farklı topluluklarda kullanılan otobüslerin dönüş yarıçapı (turn radius) gibi bölgeye özgü ayrıntılar, her yerde değil tanımlı bir alana odaklandığından dolayı sistem tarafından hızlı bir şekilde öğreniliyor.

Araçlar hala güvenlik sürücülerine ihtiyaç duyuyor fakat kurucular yakın zamanda hava trafiği kontrolörüne benzer şekilde daha az kişiyle filoları izlemeyi umuyor.

Otonom araç geliştiricileri için kamuya açık yollar ana hedef; fakat henüz bu noktada değiller. Geofencing, hemen kullanıma koyulması için bir alternatif sunuyor. Özellikle özel konutların bulunduğu topluluklar, havaalanları ve üniversite kampüsleri gibi geniş ve tanımlanmış alanlarda fayda sağlıyor.

Etiketler