Microsoft’un Yeni Gizlilik Politikası, İnsanların Bazı Skype ve Cortana Kayıtlarını Dinlediğini İtiraf Ediyor

microsoft-uzaktan-calisma

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un sözleşmeli çalışanlarının Skype çevirilerinizi ve Cortana ses kayıtlarınızı dinlemesine izin verdiği ortaya çıktı. Yani Microsoft da Amazon, Apple, Google ve Facebook’a katıldı. Doğru: sadece yapay zeka değil.

Ancak, ifşalardan sonra bu kayıtların bazılarını dinlemeyi bırakan Apple ve Google’ın aksine, Microsoft’un insanların aslında bu kayıtların bazılarını gözden geçirdiğini kabul etmek üzere gizlilik politikasını güncellediği görülüyor. Burada şunu söylemek gerek: Microsoft bunu Skype çağrıları için değil, yalnızca Skype’ın çeviri özelliği için yapıyor.

Ancak şirket, muhtemelen PC de dahil olmak üzere tüm platformlarda (ki biri burada bireyler daha hassas taleplerle web’te arama yapabilir) Cortana taleplerinden ve karşılıklı konuşmalardan gelen ses parçalarını analiz ediyor.

Motherboard değişimleri tespit etti. İşte ipucu verebilecek önemli ifadeler:

“Bu amaçla kişiler verilerin işlenmesi hem otomatik hem de manuel işleme yöntemlerini içermektedir. Otomatikleştirilmiş yöntemlerimiz genellikle manuel yöntemlerimizle ilişkilidir ve bu yöntemlerle desteklenir.”

“Otomatik işleme yöntemlerimizin (yapay zeka dahil) doğruluğunu sağlamak, eğitmek ve iyileştirmek için tahminlerin ve çıkarımların yapıldığı temel verilere karşı otomatik yöntemlerin ürettiği bazı tahmin ve çıkarımları manuel olarak gözden geçiririz. Örneğin, küçük bir ses verisi örnekleminin kısa parçalarını manuel olarak gözden geçiriyoruz, tanıma ve çeviri gibi konuşma hizmetlerimizi iyileştirmek için kimlik gizlemek üzere adımlar attık.”

“Cortana veya Microsoft konuşma servislerini kullanan diğer uygulamalarla konuştuğunuzda, Microsoft, ses kayıtlarınızın bir kopyasını depoluyor. Buna, verileri sahiplerinin kimliğini gizlemek için adımlar atmak, iş ortakları (vendor) ve çalışanları arasında gizlilik anlaşması şartı zorunluluğu ve bu iş ortaklarının Avrupa yasalarında ve başka yerlerde belirtilen yüksek gizlilik standartlarına uymalarını istemek gibi kullanıcıların gizliliğine öncelik vermek üzere tasarlanmış prosedürlere tabi olarak Microsoft çalışanları ve iş ortakları tarafından yapılan ses kayıtlarının çevirisi de dahil olabilir.”

Modern ses tanıma ve doğal dil işleme sistemlerinin çoğunluğu gibi, makine öğrenimi kullanılarak oluşturulan sistemlerin, iyileştirmesi için genellikle insanlar tarafından denetlenmesi gerekiyor — bir insan belirtmediği, veriye açıklama eklemediği ve onu sisteme geri yedirmediği takdirde bir makinenin nasıl kendini geliştireceği bilinmiyor. Ancak Microsoft, sesli verilerinizi geçmişe dönük olarak silebileceğiniz bir gizlilik panosu sunuyor.

Bununla birlikte, tüm bu teknoloji şirketlerinin dahil olduğu skandal şuydu: (sözleşmeli) çalışanların; sesli asistan mikrofonuna konuşan kişilerin kişisel bilgilerini dinleyeceğini açığa kavuşturmayı düşünmediler.

Apple ileride müşterilerinin bunun dışında kalmasına izin veren bir güncellemesi olacağını söyledi. Peki başka şirketler de bunu yapacak mı?

Etiketler