Bir Milyarder’in Paris’teki Startup Merkezinin Büyüyüşü Ekosistemin Gelişimini Gösteriyor

Milyarder Xavier Niel’in mega kampüs Statiton F’in Paris’in küresel bir teknoloji merkezi haline gelmesine yardımcı olacağına dair 250 milyar euroluk (285 milyon dolar) bahsi başarılı olmaya başlamış olabilir.

Niel’in kurumunu merkez alarak çalışan girişimciler, Haziran 2017’den beri 567 milyon eurodan fazla para topladı; bu rakamın yarısı ise geçtiğimiz mali yıl boyunca toplandı. WeWork’ün ortak konutlara (communal residences) genişlemesine benzer bir adımla Station F şimdi üyeler için konut hizmeti ekliyor: üç bina rekabetçi kira fiyatları ile 600 girişimciye ev sahipliği yapacak.

Station F Yöneticisi Roxanne Varza, “Fransa’nın imajı değişiyor ve işletme dostu olarak algılanmaya başlıyor.” dedi.

Eski bir tren istasyonunun üzerine inşa edilen ve Niel’in kendi parasıyla finanse edilen 34.000 metrekarelik alan, risk sermayedarlarına kiralık masaların ve girişimciler için şirket destekli programlara ev sahipliği yapmanın ötesine geçti ve Facebook’un veri odaklı startup garajından Microsoft’un yapay zeka programına genişledi.

Station F’in büyüyüşü, ortak çalışma alanı devi WeWork’ün Paris’teki gayrimenkul piyasasına hızlı uyum sağlayışından ve ABD’de ortak konutlar sunmaya başlamasının ardından gerçekleşti.

Niel’in nihai hedefi, Fransa’nın başkentini teknoloji yatırımı ve inovasyon için Silikon Vadisi ile aynı seviyeye getirmek. Bu henüz uzak bir ihtimal olsa da, Fransız yatırımcı ve telekom kralı, bazı ABD yeteneklerini Station F’e çekmeyi başardı. Amerikan girişimciler, Fransız halkından sonra ikinci büyük grup ve Paris kampüsündeki insanların yaklaşık %7’sini oluşturuyor.

KPMG’nin hazırladığı rapora göre, Fransa’nın startup ekosistemi, çeyrek boyunca alınan yaklaşık 1 milyar dolar ile 2019’un ilk üç ayında rekor seviyede bir risk sermayesi fonu elde etti.

Varza, “Ekosistem hala başlangıç aşamasında – Hala daha büyük bir şeye dönüşebileceğini düşünüyorum.” dedi. “Şimdiden uluslararası yatırımcılardan çok ilgi görüyor ve Paris giderek daha çok Silikon Vadisi ile karşılaştırılıyor.”

Fransa’nın dominant teknoloji şirketleri üretme becerisini göstermesi gerekiyor olsa da, fotoğraf çekimi platformu Meero Ltd. ve doktor randevusu alma uygulaması Doctolib gibi şirketlerle listesini genişletmeye devam ediyor.

Station F temelli şirketlerin güncel yatırım turları arasında siber güvenlik sağlayıcısı Alsid’in Nisan ayında topladığı 13 milyon euroluk yatırım ve e-spor oyuncu grubu Team Vitality’nin Kasım ayında topladığı 20 milyon euroluk yatırım da yer alıyor

Etiketler