Apple’ın Siri’siyle Aranızda Geçen Konuşmalar Gizli Kalmıyor Olabilir

Apple, bu yıl gerçekleşen CES konferansının öncesinde reklam panosu boyutunda bir gizlilik bildirisinde bulundu: “iPhone’unuzda olan iPhone’unuzda kalır.” 

Fakat yeni bir Guardian haberi, Apple’ın reklam kampanyasını yeniden gözden geçirmesine neden olabilir. Habere göre, Apple’ın dijital kişisel asistanı Siri, ara sıra kalite kontrol ve dinleme becerilerini geliştirmek için sessizce veri topluyor ve bunları sözleşmeli personellerine iletiyor. Bu “veriler” arasında özel medikal bilgilerin, uyuşturucu alım satımlarının ve hatta seks yapan çiftlerin kayıtları olması oldukça mümkün.

Görünüşe göre, Siri kayıtlarının küçük bir kısmını yanıtını derecelendirmek için yüklenicilere (contactors) iletiliyor. Bunun içinde, Siri’nin yardımcı olup olmadığı, yanıtın uygun olup olmadığı ve Siri’nin yanlışlıkla mı yoksa kasten mi etkinleştirildiği yer alıyor. Guardian ile konuşan konuya aşina bir kişiye göre, Siri bazen bir vızıltıyı tetikleyici olarak algılayabiliyor, bu nedenle de bazı uygunsuz kayıtlar analiz için gönderilebiliyor. Yüklenici, yanlışlıkla yapılan aktivasyonların teknik problem olarak rapor edildiğini ve doktor ziyaretleri gibi hassas kayıtların işlenmesi için özel bir protokol olmadığını söyledi.

Apple, Siri tarafından alınan ve sınıflandırmak üzere gönderilen bu kayıtların kullanıcının Apple ID’siyle ilişkilendirilmediğini ve katı gizlilik gereklilikleri altında çalışan gözden geçiriciler (reviewers) tarafından güvenli tesislerde analiz edildiğini söylüyor fakat yine de iPhone’unuzda olan iPhone’ununuzda kalır demek çok mümkün gibi görünmüyor. Ayrıca, muhtemelen tüketicilerin kullanıcı gizliliğini temel ilkesi olarak gören bir şirketten beklediği bu değil.

Yakın zaman önce Siri’nin uzun süredir başında olan Bill Stasior görevinden ayrılmıştı ve yerini makine öğrenimi ve yapay zeka stratejisinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı John Giannandrea aldı. Siri, kullanıcıların konuşmalarını dinleyen tek program değil. Nisan ayında binlerce Amazon çalışanının bazı Alexa etkileşimlerini dinlediği, bu ayın başında ise Google çalışanlarının Google Asistan’ı dinlediği ortaya çıktı.

Etiketler