Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi Endüstriyel Kullanıma Odaklanıyor

Görünüşe göre Hongmeng’in amacı, Android’in yerini almak değilmiş; Çinli donanım devi, işletim sisteminin öncelikle endüstriyel kullanıma odaklandığını söylüyor.

Çin devleti haber ajansı Xinhua, işletim sisteminin Trump liderliğindeki Huawei yasağının yürülüğe girmesinin öncesinde uzun süredir geliştiriliyor olduğunu belirtti. Kıdemli başkan yardımcısı Catherine Chen’e göre Hongmeng, Android’e kıyasla nispeten basit bir işletim sistemi. Bu haber, Huawei’nin başlangıçta yazılımı Nesnelerin İnterneti cihazlarında kullanılmak üzere geliştirdiğini bildiren başka bir haberi andırıyor.

Bunların hiçbiri Huawei’nin tam bir mobil işletim sistemi üzerinde çalışmadığı ya da bu yeni işletim sisteminin tohumlarının daha fazlasını yapmaya adapte olamayacağı anlamına gelmiyor.

Son haberleri göz önünde bulundurduğumuzda, böyle bir hamle şirketin engin kaynaklarının oldukça iyi bir kullanımı olacaktır. Kimse böyle bir yasağın bir anda geleceğini tahmin etmemiş olsa da, şirketle ilgili sorular yıllardır güvenlik çevrelerinde var olmaya devam ediyor.

Trump yönetiminden gelen yeni kısıtlamalar, Huawei’nin Google gibi Amerikalı şirketlerle çalışmasını engelledi fakat geçici ertelemeler akıllı telefon üreticisinin Android hizmetlerini kullanmasına olanak tanıdı – en azından geçici olarak. Bununla birlikte, şirketin sağlığına ilişkin sorular yasakların artmasıyla birlikte hala neticeye varabilmiş değil.

Etiketler