Amazon’un Alexa’sı İngilizlere Sağlık Tavsiyesi Verecek

İngilizler artık Amazon Alexa’dan sağlık danışmanlığı isteyebiliyor. Peki gizlilik endişeleri onları durduracak mı?

İngiliz hükümeti, artık İngiltere’de ikamet eden kişilerin Ulusal Sağlık Hizmeti (National Heath Service) web sitesinde ses komutlarını kullanarak arama yapabileceğini duyurdu ve gizlilik ve veri koruma hakkında sorulara sebep oldu.

Alexa kullanıcıları bir migren ağrısına karşı ne yapmak gerektiğini veya su çiçeği semptomlarını sorduğunda cihaz, Ulusal Sağlık Hizmeti web sitesini kaynak olarak kullanarak yanıt verecek.

Amazon sözcüsü Gemma Cook, “Bu bilgiler Ulusal Sağlık Hizmeti seçenekleri web sitesinden geliyor, bu yüzden Alexa aracılığıyla çevrimiçi olarak erişilebilecek bilgileri almanın alternatif bir yolu.” dedi.

Amazon ile yapılan anlaşma özel değil ve Ulusal Sağlık Hizmeti benzer tekliflere sahip diğer teknoloji sağlayıcılarıyla çalışmayı planlıyor.

İngiliz yetkililerine göre, Amazon gibi hizmetlerle ortaklık kurmak, yaygın hastalıklar için güvenilir bilgi sağlayarak Ulusal Sağlık Hizmeti ve doktorlar üzerindeki stresi hafifletebilir.

Ülkenin evrensel sağlık sistemi bir süredir Brexit sebebiyle finansman sıkıntısı ve belirsizlik içinde.

Manpower tarafından yapılan bir araştırmaya göre Birleşik Krallık’tan ayrılan AB çalışanlarının, sağlık ve sosyal bakım sisteminde eksik olan 210.000 personelde payı var.

Yine de mahremiyet savunucuları, Bloomberg’in Amazon’un Alexa görüşmelerini kopya etmek (transcribe) için insanları işe aldığını bildirmesinden birkaç hafta sonra hükümetin Alexa platformuna onay vermesini doğru bulmadığını belirterek Amazon ile yapılan anlaşmayı eleştirdi. Amazon Bloomberg’e, hizmetin iyileştirilmesi için yalnızca birkaç kaydın dinlendiğini söyledi.

Privacy International’dan Eva Blum-Dumontet, “Amazon, kullanıcılarının verilerini kullanma şekline ilişkin endişe verici bir sicile sahip. Tıbbi bilgilerimiz genellikle bizimli ilgili olan en hassas verilerdir. Amazon, kullanıcılarının gizliliğini korumak için hangi adımları atmayı planladığını netleştirmek zorunda kalacak.” dedi.

İngiltere düzenleyicileri (regulators) geçtiğimiz günlerde şirketlerin kullanıcı verilerini koruyamamasına ilişkin olarak Marriott ve British Airways için ağır para cezaları önerdi.

Ve Avrupa’nın yüksek mahkemesi, şirketlerin kişisel verileri ABD’ye aktarmalarına olanak veren yasal mekanizmaları ortadan kaldırabilecek bir davayı görüşüyor.

Amazon, işbirliğinin finansal bir unsuru içermediğini belirtti.

Etiketler