Acımasız Tanışma Uygulaması Tam Olarak Ne Kadar Çekici Olduğunuzu Gösteriyor

Ne kadar çekicisiniz?

Bir tanışma uygulaması, kullanıcılarının diğer kullanıcıların gözünde ne kadar tanışmaya değer olduğunu bilmesini istiyor — fotoğraflarını değerlendirip kullanıcıları 1 ile 5 arasında bir ölçekte ne kadar çekici olduklarına dair bilgilendiriyor.

Şeffaf ve belki de sert yeni sistem algoritma tabanlı, İngiltere merkezli bir uygulama olan Once’dan geliyor. Diğer tanışma uygulamalarının da kullanıcıları sıralamak için sahne arkasında algoritmalar kullandığı söyleniyor olsa da, Once’ın yaratıcısı, bir eşleşme bulma söz konusu olduğunda kullanıcıların duygularını korumanın bir faydası olmadığını söylüyor.

Once’ın CEO’su Jean Meyer, “Sıralama algoritmaları ‘dating’ (tanışma) sektörünün açıklanmayan sırlarıdır.” diyor. “Ne yaptığımızı biliyoruz, rakiplerimizin de yaptığını biliyoruz, öyleyse neden şeffaf olmayalım?”

Meyer, tanışma dünyasında kişinin puanını bilmesinin kullanıcıların daha gerçekçi eşleşmeleri hedeflemelerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Aslında uygulama bilimsel olarak desteklenen bir şeyi kullanıyor: “sınıflandırıcı eşleşme/çiftleşme”. Bunun anlamı ise benzer bireylerle çoğalma eğilimi — yani uygulama bunun dijital çağa uyarlanmış bir şekli olarak görülebilir. Veya Meyer’in deyişiyle “bir 3 ile bir 8”, daha eşit şekilde eşleşen çiftler gibi uyumlu değil ve birlikte çok şansları yok.

Once, 2015 yılından beri ABD’de iOS ve Android’te ücretsiz olarak indirilebiliyor ancak Avrupa’da olduğundan daha küçük bir potansiyel eşleşme havuzuna sahip. Uygulamanın sıralama algoritmasını anlamak için bir oyunu hayal edelim: Eğer kötü bir oyuncu yetenekli bir oyuncuyu yenerse, puanları yükselir. Yani düşük sıralaması olan biri çok çekici biriyle eşleşirse, puanı yükseliyor.

Bu aynı zamanda 4 ve 5 puan olanların çok fazla güce sahip olduğu anlamına geliyor: “Sıralamanız yükseldikçe, beğenileriniz önemi artıyor.”

Diğer tanışma uygulamalarının da benzer sıralama sistemi kullandıkları söyleniyor ancak bu kullanım hakkında kimse açıklama yapmıyor. Örneğin OkCupid kullanıcıları sıralamadığını iddia ediyor; Bumble ise algoritması hakkında açıklama yapmıyor.

Uygulamalardaki sıralama sistemleri konusu, özellikle ırksal önyargıya ilişkin olarak tartışmalı bir konu: 2018’de Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, birçok uygulama eşleştirme algoritmalarıyla ırka dayalı ayrımcılığı güçlendiriyor.

Meyer’e göre, ne kadar çekici olduğunu belirleyen veri akışları bazılarında kötü hisler uyandırsa da, iyi kalibre edilmiş bir algoritma kullanıcıların kendi iyiliği için. Meyer, “Mükemmel eşleşmelerini bulmalarını daha olası kılıyor.” diyor.

Meyer, insanların düşük puanlar yüzünden fazla üzülmemesini umuyor — sonuçta sıralama fotoğraflarınızın bir yansıması, tüm kişiliğinizin değil. “Fotoğraflarınızın nasıl algılandığının oranını açıklıyoruz, bu çirkin veya güzel olduğunuz anlamına gelmiyor.” diyor.

Etiketler