Hindistan Merkezli Şirket Çiftçiler İçin Güneş Enerjisi ile Çalışan Pompalar Üretiyor

Hindistan merkezli Oorja, kullandıkça ödeme yaptığınız güneş enerjisiyle çalışan pompa sulama sistemi oluşturdu. Şirket, sistemin çiftçilerin daha fazla ürün yetiştirmesine ve sulama için daha az ödeme yapmasına yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Oorja; Oonnati olarak bilinen sulamayı, daha ekonomik ve ekolojik olarak daha temiz hale getireceğini iddia ettiği güneş enerjisiyle çalışan topluluk pompa sistemini denedi.

Oorja, Hintçede ilerleme anlamına gelen Oonati’nin yoksulluk döngüsünü yıkabileceğini ve Hindistan’ın kırsal kesimlerindeki yaşamları iyileştirebileceğini söylüyor. Şu anda milyonlarca Hintli çiftçi arazilerini sulamak için dizel motorlu pompalar kullanıyor. Yakıt pahalı ve çoğu zaman elverişli ekin yetiştirmek için yeterli su pompalayamıyorlar. Çiftçiler, güneş enerjili pompaların ilk maliyeti çok yüksek olduğu için dizel ile çalışan pompalara bağımlı oluyorlar.

Şirket, Oonnati sisteminin daha uygun olacağını çünkü çiftçilerin sadece kullandıkları kadarının parasını ödeyeceğini söylüyor. Çiftçiler pompanın ilk kurulumu için bir ödeme yapmıyor. Oorja, Hindistan’daki Uttar Pradesh’te sistemi denedi. Oorja şu anda Hindistan’daki Assam’da altı tane güneş enerjisiyle çalışan topluluk pompası için para toplamak üzere bir Indiegogo kampanyası yürütüyor.

Oorja, güneş enerjili pompa programının Hindistan’daki yoksul çiftçiler için birçok sorunu çözebileceğini söylüyor. Şirket, 9 milyon Hintli çiftçinin yılda 4 milyar dolar toplam maliyete dizel motor pompa kullandığını belirtiyor. Dizel, küresel kirliliğe en çok yol açan faktörlerden biri. Güneş enerjisiyle çalışan pompalar çiftçilere daha ucuz su sağlayabilir ve kirliliği azaltabilir.

Etiketler