Hollanda ATM’leri Artık Kayıp Çocuk Uyarılarını Gösteriyor

Uyumlu ATM’ler, Schiphol ve Rotterdam dahil olmak üzere birden fazla havaalanında, büyük alışveriş merkezlerinde ve Hollanda’daki popüler turist merkezlerinin yakınlarında buluyor.

Hollanda, ATM ekranlarını kullanarak kayıp çocuk duyurularını gösteren ilk ilk ülke oldu.

AMBER Alerts, şu anda Hollanda genelinde 300’den fazla bankamatikte görüntülenmekte.

Uyumlu ATM’ler, iki türde uyarı yayınlayabiliyorlar: Hollanda’ya özgü bir Vermist Kind Alert ve bir AMBER Alert. İkincisi daha ciddi: bir çocuğun hayatının tehlikede olduğuna inanılıyorsa kullanılıyor.

Hızlı yanıt her ikisi için de hayati öneme sahip.

Hollanda Polisi’nin kayıp kişi bürosunda başkan olan Izanne de Wit’e göre, “AMBER Alert veya Vermist Kind Alert uyarısı yayınlandığında, çocuğu olabildiğince çabuk bulmak için halkın yardımına ihtiyacımız var.” diyor.

“Bu nedenle, uyarılar artık ATM’lerde de görüntüleneceği için mutluyuz. Kayıp çocuk bilgilerini bu ekranlarda paylaşmak, erişimimizi daha da genişletmemize yardımcı oluyor.”

AMBER Alert Europe’un kurucusu ve başkanı Frank Hoen, “Bu yeni ve inovatif ortaklıktan dolayı çok memnunuz ve diğer ülkelerin de bu güzel örneği izleyeceğini umuyoruz.” diyor.

AMBER Alerts, 1996 yılında ABD’de, 9 yaşındaki Amber Hagerman’in kaçırılması ve öldürülmesi üzerine ortaya çıktı.

Kayıp bir çocuğun bulunmasına ilişkin halkın yardımını talep eden mesajlar radyo ve televizyon istasyonları, kısa mesaj, kablolu TV, e-mail, trafik işaretleri ve elektronik ilan panoları aracılığıyla dağıtılmakta. Bununla birlikte; Google, Bing ve Facebook üzerinden de iletiliyor.

Sistem Avustralya, Kanada, Ekvador, Malezya ve Meksika gibi ülkelerde kabul edildi; Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsviçre ve İngiltere dahil olmak üzere 20 Avrupa ülkesinde aktif alarm sistemleri bulunuyor.

Etiketler