Hollandalı Port Liner Tamamen Elektrikli ve Otonom Konteyner Gemileri Geliştiriyor

Hollandalı denizcilik şirketi Port Liner dünyanın ilk tamamen elektrikli konteyner gemisini geliştirdi. Gemiler, 20 fit uzunluğundaki bataryalarla çalıştırılacak ve mürettebatsız şekilde faaliyet gösterecek şekilde tasarlandı. Ayrıca, tek bir şarj ile 14 saate kadar seyahat edebiliyor. (Bu, Rotterdam/Antwerp/Duisburg nakliye koridorunu kapsayacak kadar uzun bir süre.)

Mavnalar motor odasını ortadan kaldırarak, benzer büyüklükte dizel gemilerden %8 daha fazla yük taşıyabiliyor ve daha yüksek yükleme verimliliğine sahip. Bu avantajlar, tamamen elektrikli gemilere sahip olma maliyetinin, geleneksel dizel motorlu gemilere sahip olma maliyetine eşit veya daha az olacağı anlamına geliyor.

Ağustos 2019’a kadar, elektrikli mavnaların beşi Hollanda’nın su yollarında geziniyor olacak. Dört batarya taşıyacak ve 35 saat devamlı çalışabilecek kapasiteye sahip olacak olan geleceğin gemileri de yapım aşamasında. Port Liner, her yıl yaklaşık 500 elektrikli mavna üretebileceklerini ve kullanılan elektrikli motorların ve bataryaların eski tekneler üzerinde uyarlanabileceğini söylüyor.

Gemiler genellikle ucuz ve kirli olan gemi yakıtını kullanıyor. Bu yakıt, arabalarda kullanılan dizelden 3.500 kat daha fazla kükürt içeriyor. Denizcilik, diğer kirletici maddelerin emisyonlarının yanında, küresel sülfür dioksit emisyonlarının %13’ünden sorumlu. Son zamanlarda gemileri dizelden sıvı doğal gaz kullanımına geçirmek için çeşitli adımlar atılmıştı. Fakat dahili nakliye mavnalarını elektrikli yapmak, denizciliğin neden olduğu emisyonları engelleme konusunda atılan önemli bir adım.

Etiketler