İsveç Startupı Biyoçözünür Mantar Telefon Kılıfları Üretiyor

İsveç merkezli 15:21, doğal ve biyoçözünür telefon kapları üretiyor. Telefon kapları, eskidikçe deri gibi görünen mantardan yapılıyor.

Çoğu telefon kabı, geri dönüşümü zor olan plastikten yapılıyor. Mantar ise tamamen biyoçözünür bir madde. Ayrıca şirket, suya dayanıklı olduğunu söylüyor. Mantar meşesi ise hasat edildiğinde zarar görmüyor.

Bu telefon kılıfları, Portekiz’in mantar ormanlarını kurtarmak için de bir çözüm. Mantarlara olan geleneksel talep, şarap imalatçılarının plastik mantar ve alüminyum vidalı kapak kullanmaya başlamasıyla oldukça azalmıştı. Şirket, “Bu ani talep değişikliği, mantar meşelerinin tahribine neden oldu. Mantar için yeni ticari kullanımlar yaratarak, mantar ormanlarının hayatta kalmasını destekliyoruz.” diyor. 15:21 mantar telefon kaplarına ek olarak, mantar pasaport taşıyıcı gibi başka aksesuarlar da üretiyor.

Mantar ormanları büyük miktarda karbondioksit emiyor ve biyolojik çeşitlilik açısından Amazon ile eşdeğer. Mantar için yeni bir talep alanı oluşturarak şirket, ormanları korumaya katkıda bulunuyor ve plastiğe olan talebi azaltmaya yardımcı oluyor.

Etiketler