Başarılı CEO’lar Sabahlarına Nasıl Başlıyor?

Eğer gününüze birçok kez erteleme tuşuna bastıktan sonra işe koşarak başlıyorsanız, sabahlarınız hakkında düşünmek isteyebilirsiniz. Bir rutininiz olması, günün geri kalanından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak.

19. yüzyıl sosyal reformcusu Henry Ward Beecher, “Sabahın ilk saati, günün dümenidir.” diyor. Başarılı CEO’lar genellikle ilk saatine bu beş değer katan aktiviteyle başlıyor:

1. Meditasyon

Giyim abonelik hizmeti Dia & Co.’nun CEO’su Nadia Boujarwah, sabah 6.30’da kalkıyor ve ilk işi meditasyon yapmak.

Boujarwah, “Yakın zamanda meditasyon uygulaması Headspace’i kullanmaya başladım.” diyor. “Merkezde kalmak ve zihnimi temizlemeye yardım etmesi için bu zamanı yaratmak inanılmaz derecede değerli olduğunu kanıtladı.”

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella her sabah meditasyon yapıyor, ancak sadece 90 saniye. Nadella her sabah kalkıyor, oturuyor ve duruyor.

Nadella, “Seni temellendiriyor, kendinle ve dünyayla temasta olmanı sağlıyor, bu büyüleyici bir şey.” diyor.

2. Egzersiz

Virgin Group’un kurucusu Richard Branson sabah 5’te uyanıyor ve her gün tenis, bisiklete binmek veya Necker Island civarında uçurtma sörfü yapmak gibi bir çeşit egzersizle güne başlıyor.

“Egzersiz yapmak, zihinimi işe başlamak için harika bir duruma getiriyor ve ayrıca her gece ihtiyaç duyduğum dinlenmeyi elde etmeme yardımcı oluyor. Her gün kendimi hem fiziksel hem de zihinsel olarak uyumladığımı bilmekten daha tatmin edici bir şey yok.” diyor.

ClassPass fitness stüdyosu CEO’su ve kurucusu Payal Kadakia, e-maillerini hızlı bir şekilde kontrol ettikten sonra gününe egzersizle başlıyor.

“Bir girişimci olarak yaptığım ilk şey maillerimi kontrol etmek ve acil olanlara hızlı bir şekilde cevap vermek. Yaptığım ikinci önemli şey ise egzersizimi yapmak. Sabah 30 dakikalık bir koşuya çıkmayı seviyorum; uyanmama ve günümü planlamama yardımcı oluyor. Eğer zamanım yoksa, bunun yerine odamda 10 dakikalık bir egzersiz yapıyorum. (Her zaman bir köşede yoga matım ve ağırlıklarım duruyor.)”

Clique Brand’ten Katherine Power da güne egzersizle başlayan diğer bir CEO.

Brand, “Güne başladığımda egzersiz yapmak için zaman ayırmazsam net düşünemiyorum. Egzersizden sonra ne kadar üretken olabileceğimi gerçekten anladım. Egzersizi kilo vermek ve sıkılaşmak için olan bir şey olarak düşünmeyi bıraktım ve artık bir şeye konsantre olmak ve bir şey üzerine çok çalışmak için zaman bulmakla ilgili bir şey olarak düşünmeye başladım. Egzersiz beni uyandırıyor ve en iyi fikirleri egzersiz yaparken veya spor salonundan eve geri dönerken buluyorum.”

3. Gün İçin Hedef Belirleme

Finansal hizmetler firması HighTower’ın kurucusu ve başkanı Elliot Weissbluth, gününe sabah 4 ile 4:30 arasında başlıyor ve gününü planlıyor; gerektiğinde önceliklerini değiştiriyor.

Weissbluth, “Kahve yapıyorum ve kafamı topluyorum — nerede olduğumu, o gün için planımın ne olduğunu.” diyor. Ayrıca, Chrome eklentisi Momentum’u kullanarak gün için bir niyet belirliyor.

“Oldukça düşünüp taşınırım — genellikle ilk kahvemi içerken o gün için niyetimin ne olduğunu ve odağımı yazıyorum ve bu gerçekten o gün için neyin önemli olacağına veya neleri bir kenara bırakacağıma ilişkin kendimi temellendirmeme olanak veriyor.” diyor.

4. Güncel Kalın

Google CEO’su Sundar Pichai, 6.30–7 gibi uyanıyor ve eline Wall Street Journal’ın basılı bir kopyasını alıyor.

Pichai, “İster inanın ister inanmayın, her sabah bir makale okuyorum. Sabah insanı değilim; uyanmak ve güne başlamak için gazetem ve çayımla geçirdiğim zamana ihtiyacım var.” diyor.

5. Yorumları İncelemek

Apple’ın CEO’su Tim Cook, 4’ten önce kalkıyor ve güne Apple kullanıcılarının yorumlarını okuyarak başlıyor.

Cook, “Günün ilk saati kullanıcı yorumlarını gözden geçirmeyi seviyorum, dışarıdan insanların düşünceleri bizim için çok önemli.” diyor.

Etiketler