İsrailli Bilim İnsanları, İnsan Dokusundan 3D Kalp Basıyor

Tel Aviv Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı, insan dokusundan kiraz büyüklüğünde bir kalp yaratmak için 3D yazıcı kullandılar.

3D yazıcılar kalbin yapısını daha önce kopyalamış olsa da, projeyi yöneten profesör Tal Dvir’e göre; hücreleri, kan damarlarını, karıncığı kapsayan bir kalp ilk defa başarılı bir şekilde tasarlandı ve basıldı.

Ekip, hastaya bir yağlı doku hücresi biyopsisi yaptı. Bu, 3D yazıcı için “mürekkep” haline getirildi. Sonuç ise kiraz boyutunda bir kalp oldu. Ekip, bir insan kalbi yaratacak teknolojinin aynı olacağını söylüyor. Fakat bilim insanları, insana uygun boyutta bir kalp basmak için yeterli doku oluşturma konusunda hala zorluk çekiyorlar. Bunun yanında, kalbe nasıl çalışacağını öğretmek gibi zorluklar da bulunuyor. Hücreler kasılabilse de, henüz pompalama yapamıyorlar.

Bir yıl içinde 3D baskı kalpleri hayvanlara nakletmeyi planlıyorlar. Dvir, “Belki 10 yıl içinde dünyanın dört bir yanındaki en iyi hastanelerde organ yazıcıları olacak ve bu işlemler rutin olarak uygulanıyor olacak.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, kardiyovasküler hastalık dünyada en çok görülen ölüm nedenlerinden biri. Kalp yetmezliğinden muzdarip insanlar için ise nakil genellikle tek çözüm oluyor. Fakat ne yazık ki bu nakiller için yeterli sayıda kalp bulunmuyor. Bir kalbi 3D basabilmek bu sorunu çözebilir; ancak yine de insanlara yapılacak nakiller için önümüzde uzun yıllar var.

Etiketler