Avrupa’da Fiziksel ATM Saldırıları Artıyor

Avrupa Güvenli İşlemler Birliği’ne (EAST) göre, Avrupa’daki ATM’lere yapılan fiziksel saldırıların sayısı dört yıl boyunca artış göstermiş olsa da bu kısmen kötü amaçlı yazılım saldırılarının sayısındaki düşüşle dengelenmişti.

Geçtiğimiz yıl ATM’ye ilişkin fiziksel saldırılar 2017 yılına göre %27 arttı (3.584’ten 4.549’a kadar) ve 2017’den %16’lık bir artışla 36 milyon euro zarara neden oldu.

EAST (Avrupa Güvenli İşlemler Birliği), patlayıcı saldırıları %3 azalmış olsa da kıtada binden fazla benzer olay yaşandığını söylüyor.

EAST’in direktörü Lachlan Gunn, “Katı patlayıcı içeren saldırılarının başarı oranı özellikle endişe verici. Katı patlayıcı içeren saldırı başına ortalama nakit kaybının 27.065 euro olduğunu tahmin ediyoruz.” diyor.

“Bu tür saldırılar, 2019’un başlarında iki ülkenin ilk kez bu saldırıları bildirmesiyle birlikte coğrafi olarak yayılmaya devam ediyor.”

Bu sırada, bir önceki yıla göre %18’lik bir düşüşle 2018 yılında yalnızca 157 ATM kötü amaçlı yazılım saldırısı bildirildi. İlgili kayıplar, 1,52 milyon euro’dan 0,45 milyon euro’ya geriledi.

Ödeme terminali (payment terminal) dolandırıcılığından kaynaklanan kayıplar, %30 azalarak 247 milyon euro’ya düştü. Bu düşüş ise kartların manyetik şeritlerindeki bilgilerin kopyalanması (card skimming) olaylarına ilişkin %26’lık bir düşüşten ve işlem iptali (transaction reversal) dolandırıcılığı olaylarında %66’lık bir düşüşten kaynaklandı.

Etiketler