Amazon, Alexa Destekli Yanıtını AirPods’a Hazırlıyor

Amazon, daha ucuz, Alexa destekli kablosuz kulaklık seti ile Apple’a meydan okumaya hazır. Eğer başarılı olursa, bugüne kadar mobil dünyaya büyük ölçüde nüfuz edemeyen Amazon, popüler dijital asistan için ve geri kalan Amazon ekosistemine ilişkin derin bağlantıları için bir alan yaratabilir. Fakat bu büyük bir “eğer”.

Bloomberg’in bir haberi, AirPod’lara (ve birkaç diğer kablosuz setlere) oldukça benzeyen donanımın detaylarını içeriyor: bir çift küçük kablosuz kulak içi kulaklığı, şarj cihazı görevi gören bir kılıf ve yerleşik (built-in) kontrol ediciler ve bir mikrofon — böylece müziği kontrol edebiliyor, arkadaşlarınızla konuşabiliyor ve Alexa’ya sorular sorabiliyorsunuz.

Elbette, AirPod’ların diğerlerinin yapamadığı şeyleri yapmasına olanak veren özel ayrıcalıkları göz önünde bulundurulduğunda asıl soru bu donanımın nasıl çalışacağı. Eğer telefonunuz kitliyse, AirPod olmayan kulaklılar (örneğin, Galaxy Buds) servis sağlamak için ilgili uygulamalara bağlanamaz. Elbette, bir “Hey Siri, OK Google” kurulumu yapabilirsiniz fakat bu biraz üzücü.

Bloomberg’in haberlerine göre Alexa kulaklıkları, “ürün sipariş etmenize, müziğe, hava durumuna ve diğer bilgilere erişmenize” olanak tanıyor fakat bunun hangi koşullar altında olduğu henüz belli değil. Eğer telefonunuzun kilitsiz olması ve çalışması için bir uygulamanın açık olması gerekiyorsa deneyim baştan bozulmuş oluyor. Ve, Apple’ın Amazon’a sadece AirPod’ların yapabildiği şeyleri yapması için bir tür izin sağlaması pek mümkün görünmüyor.

Kulaklığın – mümkün olduğunda – bir komutu algılaması yerine, internet bağlantısı olan yakındaki uyumlu bir Alexa cihazına bağlanması makul görünüyor. Fakat eğer sokakta yürürken yol sormanız gerekiyorsa telefonunuzu çıkarmanız gerekebilir ki bu, bir çift kablosuz kulaklığa sahip olmanın kısıtlı rahatlığını hükümsüz kılıyor.

Hem bunlar, hem de böyle sofistike bir donanım parçasını nispeten ucuz şekilde üretmeye ilişkin zorluklar, kulaklık satışlarının neden biraz sıkıntıda olduğunu anlatıyor.

Daha ucuz bir fiyat etiketi ve potansiyel olarak daha iyi bir ses kalitesi, bu özel çabayı kazanan haline getirmek için yeterli olmayabilir. Elbette Amazon bu ürünü resmileştirdiğinde konuya ilişkin daha fazla bilgimiz olacak.

Etiketler