JPMorgan Chase’in Başkanı Çin’deki Yapay Zeka ve Fintech Alanındaki Gelişmelerden Endişe Duyduğunu Belirtti

JPMorgan Chase’in başkanı Jamie Dimon, Çin’deki AI (yapay zeka) ve fintech (finansal teknolojisi) alanlarındaki gelişmelerden endişe duyduğunu ifade etti.

Hissedarlarına yazdığı yıllık mektupta başkan, yakın zamanda bankanın kıdemli takımlarından birini, AI ve fintech alanlarındaki gelişmeleri öğrenmeleri için Çin’e gönderdiğini söyledi.

“Çin’deki gelişmelerden etkilenmemek ve aynı zamanda biraz da endişelenmemek çok zor. Bu, yönetim ekibimizi daha hızlı harekete geçmek için motive etti,” diye belirtti. “Yalnız şu kadarını söyleyeyim ki, güncel performansımız ne olursa olsun rehavete kapılmamalıyız,” dedi.

Rakip performanslarla kıyaslama yapmak, bankanın finansal hizmetler endüstrisindeki değişen trendlerin gerisinde kalmaması için çok kritik. Dimon, bankanın ayrıntılı bir şekilde rakipleri incelediğini ve kendini onlarla karşılaştırdığını söylüyor. Bu inceleme elliden fazla alt kategori ve yüzlerce ürün içeriyor; finansal verilerin yanı sıra operasyonel verileri, müşteri memnuniyetini ve diğer ölçütleri de ele alıyor.

“Çok fazla sayıda güçlü rakibimiz olduğunu hiçbir zaman unutmuyoruz; kayıtsız olamayız,” diye yazıyor Dimon, ve tüm dünyaya yayılan binlerce fintech startup’ının inovasyon çabalarına ve yarattıkları “disruption” fırsatlarına dikkat çekiyor.

“Square ve PayPal gibi şirketlerin bizim yapabileceğimiz ama yapmadığımız şeyleri gerçekleştirdiklerini kabul ediyoruz,” diyor. “Onlar müşterilerin sorunlarına baktılar; ürünleri işleyerek, veri ve analitik yoluyla geliştirdiler ve hızlı hareket ettiler.”

Rekabet her yerde ve büyük, başarılı şirketlerin yanlış bir güvenlik hissine düşmesi çok kolay, diye belirtiyor.

“Bizimkine yaklaşamayacak ölçüde başarılı birçok şirkette çalışmış biri olarak diyebilirim ki, biz büyükler ligine çıkmaya çalışırken her gün savaştık,” diye belirtiyor. “Tüm şirketler yok edilmesi gereken atalet, yavan bürokrasi ve bunlar gibi başka kusurlar içinde. Eğer bir şirket uçurumun kenarında durmuyorsa,  azimle ileriye gitmeye çalışmıyorsa, eninde sonunda başarısız olacaktır.”

Etiketler