Fransız Uygulaması Yeşil Yaşamı Oyunlaştırmak İstiyor

Fransız startup Energic, okulları ve işletmeleri enerji tüketimini azaltmaya teşvik eden bir uygulama yarattı. Ekipler, oyunlar oynayarak ve daha az elektrik, gaz ve su tüketmeye ilişkin zorlukları tamamlayarak puan ve ödül kazanıyorlar. Ayrıca uygulama, enerji tüketimini azaltma konusundaki fikirleri için kullanıcıları ödüllendiriyor.

En aktif ekipler, ağaç dikme veya geri dönüştürülmüş kartondan yapılmış bir langırt takımı gibi çevre dostu ödüller alıyor. Bununla birlikte, Energic; bir ekip binasının enerji, gaz ve su kullanımını denetleyebiliyor ve daha az tüketim için ipuçları sunuyor. Şirket,100’den fazla ekibin Energic’in oyunlarına katıldığına söylüyor. Şirket yakın zamanda CA Nord de France fonundan 500.000 euro topladı ve bunu 2020 yılında uluslararası çapta genişlemek için kullanmayı planlıyor.

Energic gibi ödül odaklı uygulamalar ile eylemleri motive etmek, kullanıcıları gelecekte daha sürdürülebilir yöntemler kullanmaları için teşvik edebilir. Araştırmalar büyük ölçüde oyunlaştırmanın motivasyonu ve performansı artırdığı fikrini destekliyor. Genel olarak, olumlu değişimi destekleyen oyunlaştırılmış uygulamalar gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Ayrıca, Energic ve benzeri şirketlere olan yatırımcı ilgisi, iklim değişikliğine ilişkin konular konusunda artan ilgiyi gösteriyor.

Etiketler