Paris’te Kaldırımlarda Elektrikli Scooter Kullananlara Ceza Kesilecek

Paris, elektrikli scooter kullanımını düzenlemek amacıyla kaldırımlarda ve belirlenmiş park alanlarında kullananlara ceza kesmeyi ve scooter kullanan şirketlerden yıllık harç almayı planlıyor.

Bu yıl beklenen elektrikli scooterlarla ilgili ulusal mevzuatın öncesinde Fransa başkenti konseyi, internet sitesinde yaptıkları açıklamaya göre kaldırımda kullanım için 135 euro (155 dolar) ve kaldırımda engel oluşturan park edilmiş scooterlar için de 35 euro para cezası uygulaması için oy kullandı. Şehir ayrıca yanlış park edilmiş scooterları bulundukları yerden kaldıracak.

Şehir konseyi, kirletici araçlar yerine yeni ulaşım biçimlerini desteklese de ayakta kullanılan (stand-up) elektrikli scooter kullanımındaki artışın yayaları, özellikle yaşlıları ve küçük çocukları tehlikeye soktuğunu söyledi. Ayrıca yanlış park, bebek arabalı ebeveynleri ve tekerlekli sandalye kullanan insanları da engelliyor.

Bu yılın sonunda şehir, 2.500 özel scooter park yeri sağlayacak ve bu yerleri kullanıcılar için zorunlu hale getirecek.

Birkaç Avrupa şehri halihazırda scooterlar için özel park yeri sağlamış durumda.

California merkezli piyasa lideri Lime and Bird dahil olmak üzere dokuz şirket, 15.000 elektrikli scooter kullanıyor ve şehir, bu rakamın yıl sonunda 40.000’e ulaşacağını öngörüyor. Bolt, Wind ve Voi gibi markalar da Paris yollarına yüzlerce scooter koydu.

Firmalar, ilk 499 scooter için, scooter başına en az 50 euro olmak üzere yıllık harç ödemesi yapacaklar. Bu rakam, 3.000’den fazla olduğunda scooter başına 65 euro’ya çıkacak.

Bisiklet sunan şirketler ise bisiklet başına 20 ila 26 euro arasında bir yıllık harç ücreti ödeyecekler.

Aralık ayında Madrid; Voi, Wind ve Lime’dan, hangi bölgelerde scooter kullanılabileceğini belirleyen kurallara uymadıkları için scooterları sokaklardan kaldırmalarını istedi.

Etiketler