Yapay Zeka Aracı, İş Başvurusu Yapan Kişinin Çalışma Tarzını Saniyeler İçinde Değerlendiriyor

Alman startupı Bunch, iş başvurusunda bulunan kişinin çalışma tarzını değerlendirmek için otomatik bir yöntem geliştirdi. Emma isimli Chrome uzantısı, profil dilini, yayınları, önerileri ve davranışı ortaya koyan birçok başka göstergeyi taramak için LinkedIn ile birlikte kullanılıyor.

Yapay zeka ile desteklenen algoritma, LinkedIn verilerini Slack mesajları, diğer LinkedIn profilleri ve Glassdoor’daki incelemeler gibi şeylerden toplanan milyonlarca veri göstergesiyle karşılaştırıyor. Bu verilerle, iş başvurusu yapan kişi, uyumlu olması ya da ayrıntı odaklı olması gibi özellikleri ortaya çıkaran kişilik tipine göre sınıflandırılıyor. Elbette işverenler bunu, birisinin bir işte başarılı olup olamayacağını belirlemek için kullanabiliyor.

Bu teknoloji Bunch (Organizasyon psikologları, veri bilimcileri ve yazılım geliştiricilerden oluşan bir grup) tarafından yaratıldı. Bunch’ın kullandığı davranış modeli ise Stanford İşletme Enstitüsü’nde organizasyonel davranış profesörü olan Charles O’Reilly tarafından geliştirildi.

Chrome uzantısını indirmek tamamen ücretsiz. İş arayanlar ise bu uzantıyı profillerinin potansiyel işverenler tarafından nasıl değerlendirilebileceğini görmek için kullanabiliyorlar.

Emma, işverenlerin bir LinkedIn profilini taramasına ve saniyeler içinde kişinin işe uygun olup olmadığına karar vermesine olanak veriyor. Geçmiş işlerin ve diplomaların aksine uyumluluk, dürüstlük ve işbirliği gibi yumuşak davranış becerileri genellikle gözden kaçan beceriler oluyor. Fakat aslında başarıyı da bunlar belirliyor. Kimilerine göre bu değerlendirmenin sonuçları ürpertici ve elbette %100 kesin değil. Fakat yine de Emma, işe alım sürecine yönelik teknolojik gelişmelerin güzel bir örneği.

Etiketler