eBay, Yatırımcıların Baskısı Altında Yeni Stratejik Planlarını Açıkladı

eBay, Ocak ayında aktivist yatırımcı Elliott Management’tan şirketin önündeki yola dikkat çeken çok sert bir mektup aldı. Şirket, geçtiğimiz günlerde operasyonları yeniden yapılandırdığını ve bazı çalışanlarını işten çıkaracağını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde şirket yeniden düzenlemeler için atılacak yeni adımları duyurdu ve bu kararların çoğu kulağa Elliott’un mektubundan çıkmış gibi geliyor.

Ocak ayında gönderilen mektupta Elliott, şirketin operasyonel disiplin eksikliği olduğunu söylemiş, ufak tefek düzenlemelerle çok daha iyi hisse performansına ulaşabileceğine inandığını belirtmişti. Elliott mektupta, “eBay, organizasyonel yapı, savurgan harcamalar ve kaynakların dağılımındaki bozukluk nedeniyle sıkıntılar çekiyor.” diye yazmıştı. Elliott aynı zamanda şirketi bir e-ticaret pazarı olarak birincil önemde gördüğü şeye odaklanması konusunda cesaretlendirmişti. Bu, çevrimiçi bilet satış pazarı StubHub gibi bu misyona hizmet etmeyen tüm parçalardan kurtulmak anlamına geliyordu.

Yeni bildirinin şirketin StubHub da dahil olmak üzere operasyonlarını gözden geçirdiğini ve varlıklarının bir değerlendirmesini yaptığını duyurması pek de şaşırtıcı değil. eBay, yapılan açıklamada, “Bu girişimler, operasyon incelemesini ve StubHub ve eBay Classfields Group da dahil olmak üzere şirketin portföy varlıklarının gözden geçirilmesini içeriyor. eBay, bu girişimler için Elliott Management, Starboard Value ve diğer önemli hissedarların bulunduğu (ki böylece yeni iki bağımsız yöneticinin eklendiği) yönetim kuruluyla işbirliği içinde çalıştı.” dedi.

Bu yeni yönetim kurulu üyeleri Elliott Management’ten Jesse Cohn ve Marvell Technology’den Matt Murphy.

eBay ayrıca, Elliott’a göre şirketin ana stratejik değeri olan çevrimiçi pazarını şimdiye dek sürdürdüğü yerel yaklaşımlarla değil, tek bir küresel yönetim ekibi altında idare edecek. Şirket reklam bütçesini artırmayı planladığını da duyurdu.

Bu hamleler, eBay Elliott Management ve Starboard Value gibi aktivist yatırımcıları memnun etmek amacıyla hisse senedi değerini artırmak için bir yol bulmaya çalışırken geldi. Şirketin başkanı ve CEO’su Devin Wenig, yaptığı açıklamada bu değişiklikleri en iyi şekilde sunmaya çalıştı. Wenig, “Sonuçta, hepimiz ortak bir zemini paylaşıyoruz: önümüzde büyük bir fırsat olduğunu görüyoruz ve eBay’in uzun vadede tam potansiyelini görmek istiyoruz. Bugün duyurduğumuz girişimler bu yapıcı diyaloğun bir sonucu.” dedi.

Etiketler