Amazon Onlarca Market Açmayı Planlıyor

Wall Street Journal, Amazon’un ABD’nin şehirlerinde onlarca market açmayı planladığını bildirdi. Perakende ve teknoloji devi, bu adımla Whole Foods Market zincirinin ötesine genişleyecek.

Bu marketlerin ilki 2019’un sonlarında Los Angeles’ta açılacak ve Journal’da yer alan bilgilere göre Amazon; San Francisco, Seattle, Chicago, Washington D.C. ve Philadelphia’daki alışveriş merkezlerinde yerler açmak için görüşmeler yapıyor. Şirket ayrıca bölgesel marketler satın alma fikrini de inceliyor.

On yıldan fazla bir süredir market ürünleri çevrimiçi teslimatına yönelik denemeler yapan Seattle merkezli şirket, 2017’deki Whole Foods alımı ile gıda alanında fiziksel perakende satışına girdi. Amazon, kasiyersiz market konsepti Amazon Go’yu 10 mağazaya genişletti. Konuya aşina kişiler geçtiğimiz yıl, şirketin 2019’da 50’ye kadar olmak üzere 3.000 küçük formatlı mağaza açmayı planladığını söyledi.

Amazon, Journal’ın haberine ilişkin yorum yapmayı reddetti.

Gıda perakendecilerinin hisseleri düştü. Ülkenin en büyük geleneksel market zinciri Kroger Co %6,4 kadar geriledi. Ayrıca, Walmart Inc. ve Costco Wholesale de düşüşler yaşadı. Satışlarının yaklaşık %25’i gıdaya ilişkin olan Target ise daha zararlarını telafi edemeden düşüş yaşadı.

Amazon’un 13,7 milyar dolarlık Whole Foods satın alımı, şirketin 840 milyar dolarlık market pazarına girme niyetinde olduğunu gösteriyor olsa da, 4.750 market işleten Walmart gibi pazar liderlerinin gerisinde olduğunu söylemek mümkün. 

Bazı analistler, Amazon’un daha geniş bir ürün yelpazesi satma tercihinin aksine sınırlı bir ürün yelpazesi depolayan Whole Foods’u fiziksel market perakendeciliğinde Amazon için bir başlangıç noktası olarak gördüler. Şirket o zamandan beri ABD genelinde Whole Foods lokasyonlarının raflarından market ürünleri teslimatı yapıyor.

Etiketler