Çin, 2020 Yılına Kadar Kırsal Bölgelerde Tamamen Dijital Ödeme Yapılmasını İstiyor

Pekin’in bu ay duyurduğuna göre, Çin’in 2020’nin sonuna kadar kırsal bölgelerde mobil ödemeleri yaygın hale getirme amacı doğrultusunda, Çin’deki tüm köylerde vatandaşlar gündelik hayatlarında ödemeleri telefonlarıyla yapabilecek.

Çevrimiçi finansal hizmetleri kırsal bölgelerdeki vatandaşlar için daha erişilebilir kılmak amacıyla yapılan hamle için hazırlanan planın klavuzunu Çin’in en önemli beş düzenleyici kurumu (Merkez Bankası, Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu, Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, Maliye Bakanlığı ve Tarım ve Kırsal İşleri Bakanlığı) ortaklaşa yayınladı.

Bu hamleyle amaçlanan, krediden gübre satın almaya veya şehir geliştiricilere arazi kiralamaya kadar çeşitli alanlarda tarım yapan toplulukların yaşamlarını dijitalleştirerek Çin’deki daha küçük şehirlerdeki, kırsal bölgelerdeki ve küçük köylerdeki ekonomiyi desteklemek.

Kırsal bölgelerde yaşayan yüz milyonlarca Çinli, hayallerinin ve daha yüksek ücretli işlerinin peşinden büyük şehir merkezlerine göç etti, ancak 2017 itibarıyla, nüfusun %42’si hala kırsal bölgelerde yaşıyor. Dijital ödemeler Çin’in büyük şehirlerinde neredeyse bir norm haline gelmiş olsa da, kırsal şehirlerde gelişebileceği pek çok alan var. 2017’de Çin’deki yetişkinlerin %76,9’u dijital ödemeyi kullandı. Merkez bankasının yayınladığı bir rapora göre, bu oran kırsal kesimlerde %66.5.

Dijital ödeme vaadinin ardından, Çin’in yıllık ulusal önceliklerini özetleyen “Number One Document” adlı belgeyi yayınlandı. Geçtiğimiz 16 yılda Çin bu belgeyi kırsal ekonomiye adadı ve bu yıl da dijital entegrasyon en önemli hedeflerden biri olmaya devam ediyor. Pekin, kırsal yöneticilerin internet penetrasyonunu, kamu hizmetlerinin dijitalleşmesini, kırsal üretimin şehirdeki tüketicilere satışını ve daha fazlasını artırmak istiyor.

Bu direktifler, özel sektördeki şirketler için büyük fırsatlar yaratıyor. Alibaba ve JD.com gibi teknoloji alanındaki ağır toplar, zaten birkaç yıldır büyük şehirlerin ilerisine de bakıyordu. Her iki şirket de, çiftçilerin satın almalarını ve satış yapmalarını sağlayan çevrimiçi kanallar kuruyor ve aynı zamanda lojistik ağlar inşa etmek için yerel yönetimlerle işbirliği yapıyor.

Alibaba, kırsal perakende satış noktalarına mağazacılık, pazarlama ve tedarik zinciri araçları sağlayan Huitongda’ya önemli yatırımlar yaptı. Üç yıldaki en yavaş gelir artışı kaydına rağmen, Alibaba kırsal bölgelerde olağanüstü kullanıcı artışı kaydetti. Benzer şekilde, şirketin 2017’de açıkladığına göre, JD’nin aldığı günlük siparişler daha küçük şehirlerde daha büyük şehirlerde (Pekin ve Hangzhou gibi) olduğundan %20 daha hızlı artıyor.

Diğer oyuncular, erken zamanlarda kırsal kesimlere ve küçük kasabalara gitti. Alibaba ve JD’nin hemen arkasından gelen, yükselen e-ticaret startupı Pinduoduo, ucuz malları ön plana çıkartarak daha az gelişmiş bölgelerde ilk hamle avantajını elde etti. TikTok’un Çin versiyonu Douyin’in rakibi, Tencent destekli bir video uygulaması olan Kuaishou da iç bölgelerde popüler; bu uygulama aracılığıyla çiftçiler kır yaşamını yayınlıyor ve canlı yayınla ürün satıyor.

Etiketler