AB Parlementosu Sınır Ötesi Transfer Ücretleriyle İlgili Yeni Kurallar Getirdi

Avrupalı milletvekilleri, bankaların Avrupa Birliği sınırları içinde euro para birimini kullanmayan ülkelere yapılan sınır ötesi transferlerden aldığı ücretleri indirmesini sağlayacak yeni kurallar için oylama yaptı.

Yeni kuralların yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi, aleyhte kullanılan 22 oya ve 55 çekimser oya karşılık lehte kullanılan 532 oyla kabul edildi.

Yeni önlemler aynı zamanda, tüketicileri para birimi değişimleri için keyfi masraflara maruz kalmaktan da koruyacak. Tüketiciler her işlemde yerel para biriminde ödenecek tutar ve hesaplarının para birimi hakkında bilgilendirilecek.

Tüketiciler, uygulanabilir para birimi dönüşüm ücretleri ile ilgili olarak kısa mesaj, e-posta ya da internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla anlık bildirimler alacak.

Bu bildirim hizmetlerinin ücretsiz olarak sunulması ve bankaların ödeme yapılmadan önce tahmini para birimi dönüşüm maliyetininin tamamını açıklaması gerekiyor.

Avrupa Parlamentosu sözcüsü Eva Maydell, “Euro Bölgesi dışındaki ülkelerde bulunan ve faaliyet gösteren 150 milyon AB vatandaşı ve 6 milyon işletme, euro transferleri için Euro Bölgesi’ndeki vatandaşlardan çok daha yüksek ücretler ödüyor. Bu uygulama artık geçerli olmayacak ve tüm Avrupalılar önemli miktarda daha düşük ücretler ödeyecek; bu da yıllık 1 milyardan daha fazla tasarruf edilmesini sağlayacak. Bu, dolaşım (roaming) ücretlerinin kaldırılmasından sonraki ikinci küçük AB devrimi olacak.

Bu, Euro Bölgesi’ndeki ve dışındaki işletmeleri oyunda aynı seviyede kılarak ödemeler konusunda Tek Pazar’ı (Single Market) tamamlamak adına atılmış büyük bir adım.” dedi.

Etiketler