Hyundai, Yürüyen Araba Tasarladı

Güney Kore’deki Hyundai, uzatılabilir bacakları olan elektrikli bir araç piyasaya sundu. Şirket, bunun robotik ayakları olan ilk araç olduğunu söylüyor. Elevate isimli konsept özellikle ilk müdahale araçları için tasarlandı. Araç, içindeki yolcular sabit bir kabinde dik şekilde otururken zorlu arazilerde yürüyebiliyor, sürüş ve tırmanış yapabiliyor.

Araç, robotik teknoloji alanındaki son teknolojiyi kullanıyor. Bacakları uzatılabiliyor ve geri girebiliyor, böylece araç karayolunda seyahat edebiliyor ve gerektiğinde yoldan çıkabiliyor. Şirkete göre, robotik bacaklar 1.5 metrelik bir duvara tırmanabiliyor ve 1,5 metrelik bir boşluğu aşabiliyor.

Bu araba, Hyundai’nin kurumsal girişimi ve açık inovasyon projesi olan Cradle ve Detroit merkezli Sundberg-Ferar stüdyosu tarafından tasarlandı. Konsept, Las Vegas’taki CES teknoloji fuarında tanıtıldı. Satışa çıkacağı zaman ise henüz belli değil.

Tasarım ekibine göre, çok yönlü araç ilk müdahale araçlarının depremlerden veya diğer felaketlerden sonra insanlara hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Sundberg-Ferar Tasarım Müdürü David Byron’a göre, Elevate araçların tasarlanma şeklini tamamen değiştirebilir. Bu teknolojiyi kullanarak araçlar kendilerini çukurlardan çıkarabilir, tekerlekli sandalyeleri ayarlamak için yükseltilebilir ve zorlu arazilerde çapraz şekilde hareket edebilir. Otonom arabaların dikkatleri çektiği bu zamanda, Hyundai gibi şirketler de taşımacılığa ilişkin düşünme şeklimizi kökten değiştirmek için robotik ve yapay zeka kullanıyor. Şirket ayrıca işitme engelliler için tasarlanan bir otomobil üzerinde çalışıyor.

Etiketler