Bank of Valletta’yı Hackleyen Siber Suçlular 15 Milyon Dolara Yakın Parayı Çaldı

Geçtiğimiz çarşamba, siber suçlular Malta’nın en büyük bankası Bank of Valletta’ya saldırdı ve söylentilere göre, bankanın sisteminden 15 milyon dolara yakın bir miktar çalındı. Siber saldırının kaynağının yabancı bir kuruluş düşünülüyor.

Hırsızlık, uluslararası para transferlerinde mutabakat sorunları gözlemlenmesinin ardından anında tespit edildi ve banka geçici olarak internet sitesi ve e-posta hizmetleri de dahil olmak üzere tüm işlemleri durdurdu.

Times of Malta’nın bildirdiğine göre, “bankanın tüm fonksiyonları – şubeler, ATM’ler, mobil bankacılık ve hatta e-posta hizmetleri – askıya alındı ve internet sitesi devre dışı bırakıldı.”

Malta Cumhurbaşkanı Joseph Muscat yaptığı son açıklamada gerçekleşen transferlerin hızla geri alınacağını duyurdu. Bank of Valletta, temsilci bankalarından yapılan işlemleri engellemesini ve geri almasını istedi.

Muscat, saldırganların uluslararası fon transferleri yaptığını ve bunların 30 dakika içinde engellendiğini söyledi. Bu transferler; İngiltere, ABD, Çek Cumhuriyeti ve Hong Kong’da bulunan bankalara yapıldı.

Olayın ardından Bank of Valletta, “Bu konuda yerel ve uluslararası polisle birlikte çalışıyoruz. Bank of Valletta olarak sebep olduğumuz tüm rahatsızlıklar için müşterilerimizden özür diliyoruz. Müşterilerimizi ve kamuyu gelişmelerden haberdar edeceğiz. Müşterilerimiz 21312020’yi arayabilir.” dedi.

Geçici durdurma, ülkedeki yerel işletmeleri de etkiledi. Bu işletmelerin birçoğu, kredi kartı ödemeleri için Bank of Valletta tarafından işletilen satış noktası sistemlerini (POS) kullanıyordu ve bu sistemler devre dışı bırakıldı.

Ulusal Siber Güvenlik Kurulu bu konuda bilgilendirildi ve uzmanlar araştırmalara yardımcı olmaları için çağrıldı. Ayrıca, Malta mali regülatörü MFSA (Malta Financial Services Authority) da durumu yakından izliyor. Olay yetkili makamlar tarafından araştırılırken saldırı hakkında daha fazla detayın ortaya çıkması bekleniyor.

Etiketler