Spotify, Podcast Şirketi Gimlet Media’yı Satın Almak İstiyor

Recode ve Wall Street Journal dahil olmak üzere birçok yerden alınan bilgilere göre Spotify, “Crimetown” ve “Reply All” gibi popüler podcastlerin arkasındaki startup Gimlet Media ile satın alma görüşmeleri yapıyor. Böyle bir satın alım, Spotify’ın podcast stratejisine yardımcı olacak ve müzik lisansları için ödeme yapmaya dayanmayan bir gelir kapısı elde etmesi için Spotify’a bir yol sağlayacaktır.

Recode, Spotify’ın daha önce 70 milyon dolarlık fon toplayan Gimlet için 200 milyon dolarlık bir ödeme yapabileceğini bildirdi. Spotify ise henüz konuya ilişkin bir yorum yapmadı.

Spotify bir süre boyunca podcastler ile abonelerini bağlı tutmaya çalıştı, sonrasında daha büyük kar marjı olan, plak şirketlerinden lisanslı müziklerle içeriklerini genişletti.

Bu stratejinin bir kısmı, platformunda üçüncü parti podcastler bulundurmaktı: Ekim ayında Spotify, şovlarını şirketin kitlesiyle birleştirdikleri takdirde podcastçilere dağıtım ve analitik vaat eden yeni bir özellik piyasaya sürdü.

Bunun ötesinde Spotify, orijinal podcast program yapımına da yatırım yapıyor. Şirket, 2017’nin başlarında Gimlet Media tarafından hazırlanan bir şovu piyasaya sürmeyi kapsayan orijinal podcastlere yönelik ilk adımı attı.

Gimlet Media 2014 yılında, daha önce “This American Life”, “Planet Money” ve The Takeaway” gibi şovlarda çalışmış Alex Blumberg ve Matt Lieber tarafından lanse edildi. Lieber 2017 yılında ses alanında bir HBO oluşturmayı hedeflediklerini söylemişti. 

Spotify, podcast program yapımına yatırım yapmayı düşünen tek yayın hizmeti değil. Rakibi Pandora da kendi orijinallerine yatırım yapmanın yanında, “podcast genom projesi” adını verdiği özel bir öneri sistemi geliştirdi.

Etiketler