Amazon, Otonom Altı Tekerlekli Teslimat Robotunu Üretti

Amazon, Amazon Scout adını verdiği tekerlekli, elektrikli bir robot ile teslimat oyununa katılıyor. Çeşitli startupların ve Domino’s Pizza gibi büyük şirketlerin yaptığı denemelerden sonra, e-ticaret devi bu tür otomatik, “last-mile” teslimat çözümüne yönelik atılım yapan son şirket. 

Scout’a ilişkin ayrıntılar henüz açıklanmadı fakat tasarımı mevcut robotlara benziyor. Aslında Scout, bu alana daha önce giriş yapmış Estonyalı startup Starship Technologies’in cihazlarının neredeyse aynısı gibi görünüyor. Starship Technologies’in bir sözcüsü, “Otonom teslimat robotlarına inancımız çok büyük. Bu kategoriyi yaratan şirket olarak, başkalarının bu potansiyeli fark ettiğini görmekten çok memnunuz.” diyor.

Scout’un altı tekerleği bulunuyor, elektrikli bir batarya ile çalışıyor ve yürüme hızında hareket ediyor. Şu anda Pazartesi ve Cuma günleri arasında gündüz saatlerinde paket teslimatı yapacakları Washington Snohomish County’deki bir mahallede altı adet cihaz test ediliyor. Amazon’a göre, cihazların güvenli ve verimli bir şekilde hayvanlar, yayalar ve yollarında bulunan herhangi bir şeyin etrafından dolaşabildiklerinden emin olmak için robotlara başlangıçta insan gözetmenler eşlik edecek.

Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde ve üniversite kampüsleri ve ofis kompleksleri gibi kapalı yerlerde de benzer denemeler yapılmakta. Makine öğrenimindeki ucuz sensörler ve gelişmeler, bu tür robotlar için yol bulmayı nispeten daha kolay hale getirdi. Cihaz bir hata yaptığında oluşan risk (otonom arabaların aksine) nispeten düşük. Amazon Scout, çok yakında yaygın olan bir şeyin parçası olabilir.

Etiketler