Yüz Tanıma Uygulaması İnsanların Etkinliklerde Kişileri Hatırlamasına Yardımcı Oluyor

Uygulamalar insan yaşamının bir parçası haline geldi. Şimdi ise bu icat, sosyal durumlarda sıkıntı yaşayan insanlara yardımcı olmak için yüz tanıma teknolojisini kullanıyor.

Kalabalık etkinliklerde herkesin adını ve yüzünü hatırlamak zordur. Social Recall’un arkasındaki ekip, bu yeni etkinlik uygulaması ile bu problemi çözmeye çalıştı. Yazılım, akıllı telefon kullanarak isimler ve yüzleri eşleştirmek üzere yüz tanıma teknolojisini kullanıyor. Bu uygulama ile resmi tanıtımlara olan ihtiyaç veya garip potlar ortadan kalkabilir gibi görünüyor. Etkinlik organizatörleri katılımcılara davet gönderdikten sonra kullanıcı adayı iki adet selfie çekiyor ve ardından sosyal medya aracılığıyla oturum açıyor. Sonrasında uygulama, daha önceden tanımlanan coğrafi bir alan içinde belirli bir zamanda aktif oluyor. Bir kullanıcı, kamerasını bir yüze doğru çevirdiğinde uygulama kişiyi tanımlayabiliyor ve ismini ve sosyal medya profilini görüntüleyebiliyor. Gizliliği korumak için ise uygulama yalnızca katılımcı olmayı kabul edenleri tanıyor ve etkinlik sonrasında veriler otomatik olarak siliniyor.

Bu önlemlere rağmen, kullanıcıların uygulamayla paylaşması gereken veri miktarına yönelik endişeler mevcut. Ayrıca, fotoğraf ve görüntülerin yabancılarla paylaşılmasına onay vermeye ilişkin potansiyel sorunlar bulunuyor.

Etiketler