Alibaba’nın “City Brain”i Trafik Tıkanıklığını Engelliyor

Trafik, Alibaba’nın evi olan doğu Çin şehri Hangzhou’da yaşayanlar için ciddi bir sıkıntı konusuydu.

Bir zamanlar, Çin’deki en yoğun trafiğe sahip şehirler arasında beşinci sırada yer alan 7 milyon insanın yaşadığı metropol şimdi aynı listede 57. sırada.

Alibaba’ya göre bunun sebebi, Hangzhou genelinde kavşak kameralarından gelen videolar ve arabalar veya otobüslerin konumlarındaki GPS verileri gibi bilgileri toplamak için yapay zeka kullanan City Brain isimli bir yenilik.

Platform, tıkanıklığı önlemek veya hafifletmek amacıyla şehrin çevresinde 1.000’den fazla sinyali koordine ederek bilgileri gerçek zamanlı olarak analiz ediyor.

İki yıllık test sürecinden sonra sistem artık çalışıyor gibi görünüyor. Alibaba, City Brain’in yolculuk sürelerini kısalttığını ve ayrıca itfaiye araçlarının ve ambulansların acil durum yerlerine ulaşma süresini yarıya indirerek ilk müdahaleye yardımcı olduğunu söylüyor.

Kimi düzenli sürücüler bir şeylerin geliştiğini onaylıyor. Didi Chuxing için çalışan Ye Bojie, bir keresinde 3 km’lik yolu 40 dakikada gittiğini, şimdi ise şartların “çok daha iyi” olduğunu söylüyor.

Alibaba’nın teknoloji idaresi komitesi başkanı Wang Jian, “Çin’deki şehirler muhtemelen diğer şehirlerden çok daha fazla zorlukla karşı karşıya kalıyor.” dedi.

Makine öğrenimi gibi gelişen teknolojilerle toplumların, su kıtlığı gibi sorunları çözecek araçlara kavuştuğunu da sözlerine ekledi.

Wang, “Eninde sonunda her şey tıpkı elektriğe bağlı olduğumuz gibi hesaplama gücüne bağlı olacak.” dedi.

Kuala Lumpur aynı sistemi kullanıyor

Diğer şehirler ve şirketler teknolojideki ilerlemelerin kentsel hayatın kimi zorluklarını çözebileceğini iddia ediyorlar. Alibaba’nın platformu Çin’deki birkaç şehirde kullanılıyor ve geçtiğimiz yıl Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da tanıtıldı.

Geçtiğimiz sonbahar Volkswagen ve Siemens, Almanya’nın Wolfsburg şehrinde, sürücülerin yeşil ışık zamanını tahmin etmesine yardımcı olmayı hedefleyen akıllı bir trafik sistemini denemeye başladı.

Uzmanlar ise bunun sadece bir başlangıç olduğunu söylüyor.

McKinsey Global Institute’a göre, “Gezegendeki en ileri teknolojili akıllı şehirler bile daha yolculuklarının başında. Teknoloji hiçbir zaman sabit kalmadığı için sınır çizgisi sadece daha da yükselecek.”

McKinsey’nin tahminine göre, 2025 yılına kadar bu tür sistemleri kullanan şehirlerde evden işe yapılan yolculukların süresi ortalama %15 ila %20 oranında azaltacak.

Fakat bu teknoloji, gözetimin arttığı ve yüz tanıma teknolojilerinin umumi tuvaletlere kadar yayıldığı Çin’de gizlilik endişeleri de yarattı.

Teknoloji şirketi Tencent ve Çin devlet yayın kuruluşu CCTV tarafından yapılan bir ankete göre, katılımcıların yaklaşık %80’i yapay zekanın mahremiyet üzerindeki etkisi konusunda endişeli.

Wang, “Gizlilik problemini kesinlikle çözmeliyiz.” diyor.

Ancak, City Brain gibi projelerin yararlarının, şehirlerin mümkün olduğunca az doğal kaynağa bağlı olmasına olanak tanıdığından dolayı kaygıları bastıracağını iddia etti.

Etiketler