Çin’deki Okullar Öğrencilerinin Konumlarını İzlemek İçin “Akıllı Üniformalar” Kullanıyor

Devlet Gazetesi The Global Times’ta yayınlanan bir habere göre, artık Çin’deki okullar katılım oranını artırmak için çip donanımlı “akıllı üniformalar” kullanarak öğrencilerinin konumlarını takip ediyor.

“Öğrencilerin nerede olduğunu takip etmek için akıllı teknolojiyi kullanmak” kulağa ne kadar rahatsız edici geliyorsa bu uygulama neredeyse o kadar rahatsız edici. Her üniformanın omuzlarında, öğrencilerin okula ne zaman ve nereden girip çıktıklarını izlemek için kullanılan iki çip bulunuyor. Ayrıca girişlerde doğru öğrencinin doğru kıyafeti giydiğinden emin olmak üzere kullanılan bir yüz tanıma yazılımı bulunuyor – böylece bir öğrenci arkadaşına ekstra bir tişört giydirip okuldan kaçamıyor. Peki okul saatleri içinde okuldan çıkmaya çalışınca ne oluyor? Bir alarm çalışmaya başlıyor.

Akıllı teknolojiye rağmen üniformalar yıkanabilir özellikte – akıllı üniformaları geliştiren Guizhou Guanyu Teknoloji Şirketi’ne göre, her bir kıyafet 150 dereceye ve 500 yıkamaya kadar dayanabiliyor. Epoch Times’ın bir haberine göre, bunun yanında ek özellikler de bulunuyor: çipler öğrencinin sınıf içinde uyuya kaldığını belirleyebiliyor ve satın alma işlemini onaylamak için yüz veya parmak izi tanıma gibi ek bir uygulama kullanarak öğrencilerin ödeme yapmalarına olanak tanıyabiliyor.

Üniformalar, Çin’in Guizhou Eyaleti bölgesindeki 10 okulda bir süredir kullanılıyor. 11 numaralı Renhuai Okulu’nun müdürü Lin Zongwu’ya göre, 2016 yılınından beri 800’den fazla öğrenci akıllı üniforma giyiyor.

Üniformaların amacı katılımı teşvik etmek olsa da, teknolojik açıdan baktığımızda yöneticilerin öğrencileri okul dışında takip etmesini önleyen bir durum yok gibi görünüyor ki bu kesinlikle endişe verici bir şey. Fakat Lin Zongwu, “Öğrencilerin okul dışındaki konumlarını kontrol etmemeyi seçiyoruz.” diyor.

Etiketler