Taşınabilir Mikroskop, Sıtma Teşhisini Kolaylaştırıyor

Dünya nüfusunun yarısından fazlası sıtma riski altında. Fakat, teşhis prosedürleri zaman alıyor, pahalı ve özel uzmanlık ve eğitim gerektiriyor. Sıtma riskinin en yüksek olduğu birçok yerde bu prosedürlere erişmek ise mümkün değil. Şimdi, TU Delft Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı kan örneklerinin analizini otomatikleştirebilecek bir yenilik buldu. Excelscope olarak adlandırılan bu yenilik, personelin iş yükünü ve teşhis maliyetini azaltabilir.

Excelscope, kan örneklerindeki sıtma parazitlerini büyüterek göstermek ve tanımlamak için akıllı telefon ve küre-lens (ball-lens) kullanıyor. Ardından araştırmacılar örnekleri boyuyor ve mikroskop benzeri hareketli bir platforma yerleştiriyor. Platform, sağlık çalışanlarının mevcut sıtma parazitlerinin sayısını doğru bir şekilde belirlemek üzere bir kan örneğinde birden fazla görüş alanı yakalamalarını sağlıyor. Parazitlerin rengi ve şekli, telefon üzerinden çalışan bir algoritmayla algılanıyor. Bu algoritma, örneklerde bulunan herhangi bakteri veya paraziti tanımlıyor. İlgili tüm görüntüler ise daha fazla inceleme için otomatik olarak bir SD karta kaydediliyor.

Excelscope, 2018 James Dyson Ödülleri’nde Uluslararası İkinciliğin sahibi oldu. Başarılarını takiben, yapımcılar mikroskopu (the scope) Afrika sahasında test edecekler. Ayrıca, parazit tespiti ve Android platformlarında çalışması için algoritmayı optimize etmeye odaklanacaklar.

Excelscope, manuel mikroskopiden otomatik mikroskopiye geçişi sağlamaya yardımcı oluyor. Diğer otomatikleştirilmiş tıbbi sistemlerle birlikte Excelscope, doğruluğu artırıyor ve doğru teşhis süresini ve maliyetini azaltıyor. Bunu yaparak en yoksul bölgelerin bazılarında daha erişilebilir, doğru ve güvenilir tıbbi teşhis olanakları sağlayabilir. 

Etiketler