Robotik Mühendisi Barbie, Çocuklara İlham Veriyor

Geçtiğimiz günlerde Mattel, Robotik mühendisi Barbie’sini tanıttı; yani günümüzün Barbie’si bilimle ilgileniyor.

İkon bebek; gerçek bir robotik mühendisi, MIT’de medya sanatları ve bilimleri profesörü ve sosyal robot şirketi Jibo’nun kurucusu olan Cynthia Breazeal’ın yardımıyla tasarlandı ve yeni işinin tüm araçları ile birlikte geliyor. Robotik mühendisi Barbie, bebeğe uygun boyda bir laptopa, hareketli kolları olan küçük bir robota ve güvenlik gözlüklerine sahip. Ayrıca, yüksek toplulular yerine tüm gün laboratuvarda çalışmasını kolaylaştıran düz ayakkabılar giyiyor. 14 dolarlık Barbie’nin dört farklı cilt rengini bulmak mümkün.

Bununla birlikte Mattel, Barbie’nin çocuklara komutlarla robotu canlandırmayı öğrettiği altı ücretsiz web dersi oluşturmak için gençlere yönelik bir eğitim programlama platformu olan Tynker ile ortaklık kurdu.

Şirket; daha çok kız çocuğunun bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında kariyerlere ilgi duymasını sağlamayı amaçlıyor. Ticaret Bakanlığı’nın 2017 raporuna göre, Amerika’da bu alanlarda çalışan insanların sadece %24’ünü kadınlar oluşturuyor.

Mattel’in teknolojiden sorumlu yöneticisi Sven Gerjets, “Bizce, kız çocuklarına ilham verdi, bunu yapabileceklerini gösterdi ve bu yönde adım atmaları için yol gösterdi.” diyor.

Etiketler