Alman Startup Ücretsiz Elektrikli Minibüs Kiralama Hizmeti Sunuyor

Elektrikli araçlar giderek popüler hale geliyor. E-mobilite endüstrisindeki çalışmalarıyla bilinen Aachen’den Alman bir startup, elektrikli araçları sıradanın dışında bir iş planı ile entegre ediyor.

E-mobilite için bir açık kaynak platformu olan UZE Mobility, elektrikli StreetScooter filosu kiralama hizmetini müşterilere tamamen ücretsiz olarak sunuyor. Diğer gelir formlarını benimsemeleri bu olağandışı yaklaşımı mümkün kılıyor. Minibüslerin yan kısımları, mobil billboardlar olarak işlev gören dijital ekranlara sahip. UZE, elektrikli minibüs kiralamalarını finanse etmek için yeterince reklam satmayı hedefliyor.

Bu ekranlar uyarlanabilir olduğundan dolayı reklam veren müşteriler göstermek istedikleri her şeyi seçebiliyorlar. UZE, hızlı işlem konusunda kendisine güveniyor ve uygulamanın sadece üç tıklama ile yapılabileceğini iddia ediyor. Bu esneklik anında verilen reklamları mümkün kılıyor; yani hareket halindeyken minibüs için reklam satın alınabiliyor.

Bu reklam gelirinin yanı sıra, UZE minibüsler dolaşırken satış yapmak için veri topluyor. Örneğin, yerel otoriteler; çukurlar veya trafik sıkışıklıkları gibi yol niteliğine ilişkin bilgi satın almakla ilgileniyor.

UZE Mobility’nin 50 StreetScooter elektrikli minibüsü, Aralık 2018’de Almanya’nın Rhineland şehrinde denenmeye başlayacak. Kullanıcılar, blockchain tabanlı bir uygulama aracılığıyla ücretsiz kiralamalarını rezerve edebilecek.

Etiketler