Disney Hulu’ya Daha Fazla Yatırım Yapmayı Planlıyor ve Daha Fazla Orijinal İçerik İstiyor

Disney, kendi bağımsız yayın servisini önümüzdeki yıl piyasaya sürmek için hızlanıyor, ancak bu bir diğer önde gelen yayın platformu Hulu’dan vazgeçeceği anlamına gelmiyor.

Disney CEO’su Bob Iger, yakın zamanda yatırımcılarla yapılan bir toplantıda Hulu’nun geleceği ile ilgili soruları yanıtladı. Iger, Hulu’nun orijinal içeriğini geliştirirken bir yandan da uluslararası anlamda genişlemek için planlar yaptıklarını söyledi. Şirket, Fox satın alınımının ardından Hulu’dan çok daha büyük bir pay alabilir. Iger girişimcilere, şirketin gemiyi terk etmek gibi bir planının olmadığını ve bir yayın servisi olarak Hulu’nun varlığını büyütmek istediklerini söyledi. Fox’un alımının ise 2019’da tamamlanması bekleniyor.

Iger, “Hulu’nun şimdiye kadarki abone sayısındaki artış, göreli marka gücü ve demografi gibi diğer konulardaki başarısı göz önünde bulundurulduğunda, özellikle de program yapımı tarafında Hulu’ya yapılan yatırımları artırma fırsatı olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Bu genişleme planlarının bir bölümü Hulu’yu uluslararası pazarlarda mevcut kılmak anlamına geliyor. Hulu’nun en büyük rakibi Netflix, yerel büyümenin yavaşladığı geçtiğimiz yılın son çeyreğinde uluslararası pazar sayesinde muazzam bir büyüme yaşadı. Iger’in Hulu’nun içeriğini uluslararası izleyiciye sunma ve FX ve Fox’taki dizilere dayandırma planı, temelde abone sayısını artırmak için kullanılacak bir yöntem. Hulu’nun Netflix’in ayak izlerini takip edip uluslararası aboneler için yabancı orijinal dizilere daha fazla yatırım yapıp yapmayacağı şimdilik belli değil, ancak Iger bu konuların şirket Hulu’nun çoğunluk kontrolünü aldıktan sonra konuşulacağını söyledi.

Iger, “Anlaşma tamamlandıktan ve biz platformun %60’ına sahip olduktan sonra, Hulu’nun yönetim ekibi ve yönetim kuruluyla bir araya geleceğiz ve hem küresel büyümeye hem de içeriğe daha fazla yatırım yapmak anlamında önümüzde hangi fırsatların olduğunu tartışacağız.” dedi. “Ancak bu, anlaşma tamamlandıktan sonra yapmamız gereken bir şey.”

Disney Avrupa marketlerine açılmak istiyorsa, şirket sunulacak içeriğin yeni Avrupa regülasyonlarına uygun olup olmadığını kontrol etmek zorunda. Bunun anlamı, yabancı ülkelerde sunulmak adına daha fazla orijinal içerik yolda olsa da, bu bir süre daha gerçekleşmeyebilir.

Disney’in bağımsız yayın servisi Disney+, yüksek profilli orijinal seriler ve Disney’in orijinal içerikleriyle başlayacak. Tom Hiddleston, bağımsız Marvel serisindeki Loki rolünü geri alacak ve Diego Luna bağımsız Star Wars dizisiyle Star Wars evrenine geri dönecek. Luna, The Mandalorian ismi verilen bağımsız Star Wars dizisi üzerine çalışan Jon Favreau’ya katılacak.

Etiketler