Instacart, ABD Genelinde Marketten Teslim Seçeneğini Genişletiyor

Çevrimiçi market ürünü teslimat hizmeti Instacart, birkaç aydır ABD’de denemesini yapıyor olduğu “tıkla ve al” (click & collect) hizmetinin kullanılabilirliğini genişletti.

Şirket, bu şahsi olarak gidip alma seçeneğinin Atlanta, Boston, Charlotte, Minneapolis, Nashville, San Francisco ve Washington D.C. yakınında 25 “ana pazarda” yaklaşık 200 mağazada mevcut olduğunu söylüyor.

Bu hizmetin amacı ise müşterilerin teslimatı beklemek yerine yiyeceklerini almak için istedikleri zamanı seçmesine izin vererek onlara daha fazla esneklik sunmak.

Müşterilere, siparişlerini almaları için bir dizi ortak mağaza seçeneği sunuluyor. Gidip alma işlemi aynı gün içinde yapılabiliyor.

Instacart, büyüyen gidip alma hizmeti için ortaklıklarını büyüttüklerini söylüyor. ALDI, Cub Foods, Food Lion, Price Chopper, Publix, Schnucks, Smart & Final, Sprouts, Tops Friendly Markets ve Wegmans gibi şirketlerle çalıştığını belirtiyor.

Hizmete erişmek için müşteriler, şehirlerini ve mağazalarını seçerek Instacart’ın websitesini veya mobil uygulamasını kullanabiliyor. Sepetlerine market ürünlerini ekledikten sonra, teslimat veya alış seçeneğini işaretliyorlar.

Gidip almayı seçtikleri durumda, market ürünleri alınmaya hazır ise müşterilere uygulama içi bildirim gidiyor.

Fakat süreç böyle sonlanmıyor. Müşterilerin, Instacart kişisel alışveriş yapan kişisine yolda olduklarını haber vermek üzere uygulama içi bir bildirim göndermeleri gerekiyor.

Vardıklarında ise Instacart, alışveriş yapan kişilerden birinin veya bir perakende çalışanının market ürünlerini arabalarına getireceğini söylüyor. Burada, aracın uygulamada yeterince doğru bir şekilde tanımlandığını varsayıyoruz…

Instacart, hizmetin Express üyeleri için ücretsiz olduğunu söylüyor.

Üye olmayanlar için bir maliyet söz konusu – ancak Instacart, bunun teslimat ödemesine göre daha ucuz olduğunu söylüyor (aynı zamanda günün konumu / zamanı gibi faktörlere bağlı olarak da değişiyor). Hizmetin maliyeti, seçilen perakende ortağına göre de değişebiliyor.

Instacart, ana market ürünü teslimat hizmeti için 50 eyaletin hepsinde ABD hanelerinin %70’inden fazlası ve Kanadalı hanelerin %50’sinden fazlası için erişilebilir olduğunu söylüyor – toplamda 4.000 şehirde, 15.000 farklı markette mevcut.

Bu çerçevede 300’den fazla perakendeci ile ortaklığı bulunuyor.

Esnek ekonomi (gig economy) tarafında ise bu hizmet 70.000 kişisel alışverişçi tarafından desteklenmekte.

Etiketler