IKEA Sizi Startup Bootcamp’ine Çağırıyor

Bugünlerde IKEA, dünyanın en büyük mobilya şirketinden biri olmanın ötesinde bir konumda. Modadan elektroniğe (ve bunların arasındaki her şeye) atılım yaptı.

Şimdi IKEA, 3 ay boyunca sürecek olan IKEA Bootcamp için 20 startupı kampüsüne davet ediyor ve bir sonraki önemli ürününü kendi Älmhult kampüsünde kuluçkaya yatırmayı umuyor. 2019’un Mart ayında başlayacak olan programa katılmak için şirketlerin 31 Aralık’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

IKEA temsilcisi Janice Simonsen, Co.Design’a yazdığı bir e-postada şunları yazdı: “IKEA şimdi ve gelecekte dünyanın dört bir yanındaki insanlar için ev ortamında daha iyi bir günlük yaşam yaratma yolundaki zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek ortaklar bulmayı umuyor.” diyor. “Bu zorluklar arasında, birçok insan için alım gücünü sağlamak, insanlarla bağlantı kurmak, onlar için erişilebilir olmak ve gezegen, insanlar ve toplum üzerinde olumlu bir etki yaratmak bulunuyor.”

IKEA ilk olarak 2017’de benzer bir bootcamp’i duyurmuştu fakat bu açılış yılında ortak şirketler uzaktan işbirliği yaptılar. Katılımcılar, meyve sineği larvalarından protein üreten İsrailli startup Flying Spark’tan, çamaşır makineleri için su geri dönüşümü eklentisi sağlayan İsveçli şirket Mimbly’ye ve şu anda IKEA ile bir ürün geliştirme konusunda anlaşma yapmakta olan Bare Conductive’e kadar çeşitli ilgi alanlarını temsil ettiler.

IKEA, pilot programdan öğrendiklerinin etkisiyle ikinci Bootcamp’i için daha fazla yatırım yapıyor gibi görünüyor. Bootcamp’te mentorluk yapmak için geçen seneye kıyasla iki katı startupı davet edecek. Älmhult’daki şirketler için ofis alanı ve yaşam alanı sağlayacak ve ulaşımla ilgili seyahat masraflarının çoğunu karşılayacak. Hepsinden önemlisi, IKEA programın uygun olmaması durumunda kimsenin zamanını boşa harcamayacağına söz veriyor. Simonsen, “Katılımcılar, iki hafta sonra IKEA ile işbirliği potansiyelinin ilk işaretini almış olacaklar; yani IKEA ile ortaklık kurma olasılığı varsa, sadece üç aylarını buna ayıracaklar.” diyor.

Etiketler