Fantasmo, İstasyonsuz Scooterları İzlemek İçin Artırılmış Gerçeklik Kullanacak

İstasyonsuz elektrikli scooterlar şehirlerde dolaşmanın inanılmaz popüler bir yolu haline geldi. Fakat scooterları kaldırımlarda kullanan ve tehlikeli alanlarlarda bırakan insanlara ilişkin sorunlar, San Francisco ve Seattle gibi büyük şehirlerin bunları yasaklamasına yol açıyor.

Kurallara ayrı hareket edenlere karşı önlem alıp şehir hükümetlerini yatıştırmak isteyen şirketler, scooterların kullanıldığı ve park edildiği yerleri doğru bir şekilde izlemenin yollarını arıyor. GPS kullanıldı, ancak scooterları doğru bir şekilde izlemek için yeterli duyarlılığa sahip değil. Bu nedenle artık Fantasmo gibi şirketler, yeterli duyarlılığı sağlayabilmek için artırılmış gerçeklik teknolojisine yöneliyorlar.

Yakın zamana kadar Fantasmo, otonom arabalara ilişkin olarak kendi artırılmış gerçeklik çalışmalarına odaklanıyordu. Fakat TechCrunch tarafından yayınlanan bir habere göre, şimdi istasyonsuz scooter sorununa odaklanmaya başladı.

Fantasmo’nun sistemi şaşırtıcı derecede basit. Scooterın yolculuğunun görüntülerini çekmek için scooter üzerine yerleştirilmiş bir kamera kullanıyor ve ardından bu veriler  Fantasmo’nun haritaları ile karşılaştırılıyor. Bunlar ise scooterın düzgün bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını belirlemek için kullanılıyor. Böylece scooter şirketinin, hizmeti istismar eden sürücülere ceza uygulayabilme imkanı ortaya çıkıyor.

Hesap verilebilirliğin artması ve kuralların uygulanması, kapılarını istasyonsuz scooterlara kapatan şehirlerin yatışmasına ve kapılarını tekrar açmasına neden olabilir mi göreceğiz fakat en azından daha fazla yasak gelmesini engellemeye yardımcı olabilir.

Etiketler