Teknoloji Patlamasının “Gizli Serveti” Ortaya Çıkarmasıyla Birlikte Çin Her Üç Günde Bir Milyarder Üretiyor

  • UBS ve PwC’nin yeni bir raporuna göre, toplam milyarder sayısı geçtiğimiz yıl 2.158’e ulaştı.
  • Çin’in her üç günde bir, bir milyarder ortaya çıkarmasıyla birlikte, bu büyümenin en hızlı gerçekleştiği yer Asya oldu.
  • Asyalı milyarderler, üç yıldan daha az bir sürede Amerikalı mevkidaşlarından daha varlıklı olabilirler gibi görünüyor.

Zenginler zenginleşiyor ve sayıları artıyor.

UBS ve PwC’nin yıllık yapılan bir anketine göre, dünya toplam servetini %19 oranında artırıp 8.9 milyar dolara yükselterek geçtiğimiz yıl 332 milyarder üretti.

Bu olayın arkasında ne var? Çin’deki servet yaratımının patlaması.

UBS Küresel Servet Yönetimi’nde özel servet yönetiminin başında olan John Mathews, “Çin’de inanılmaz ve eşi görülmemiş bir büyüme yaşanıyor.” dedi. İlk kez, Asya Pasifik’teki milyarder büyümesi ABD’yi geride bıraktı. 

2006 yılında sadece 16 Çinli milyarder vardı. 2017 yılında bu sayı 373 (küresel toplamın beşte biri) oldu. ABD, bölgesel bazda 585 milyarder ile lider durumda fakat bölgedeki servet yaratımı yavaşlıyor. ABD 2017 yılında, 2012’deki 87’ye kıyasla, 53 milyarder yarattı.

Çin’de 2017 yılında 106 kişi milyarder oldu. Bu, yaklaşık olarak her üç günde bir, bir milyarder ortaya çıkması anlamına geliyor.

Mevcut trendler devam ederse, Asyalı milyarderlerin serveti üç yıl içinde Amerikalı milyarderlerin servetini geçecek gibi görünüyor.

Bu büyüme, özellikle teknoloji sektöründe Çin’deki kendi kendini yetiştirmiş girişimciler tarafından yönlendirildi.

Geçtiğimiz yıl 300’den fazla Çinli şirket halka açıldı; UBS’in “gizli servet” olarak tanımladığı, düşük şeffaflığa sahip özel pazarlardaki insanların ölçülmesi zor olan servetini ortaya çıkardı.

Çinli milyarderlerin yaklaşık %97’sinin kendi kendini yetiştirmiş insanlar olduğu, ortalama yaşlarının 56 (Kuzey Amerikalı mevkidaşlarından yaklaşık on yaş daha genç) olduğu düşünülüyor.

Elbette, önümüzdeki yıl ABD’li girişimciler bu sayıları yakalayabilirler. Mathews, Uber dahil olmak üzere 2019 yılındaki halka arzların daha fazla gizli servet ortaya çıkarabileceğini ve potansiyel olarak ABD’ye daha fazla milyarder ekleyebileceğini söyledi. Geçtiğimiz yıl ABD’de ortaya çıkan 53 milyarderin 30’u, kendi kendini yetiştirmiş kişiler olarak tanımlandı.

Etiketler