Çin’de Şehri Aydınlatacak Yapay Ay Üzerine Çalışılıyor

Çin’in Chengdu şehri, şehrin sokak ışıklarını yapay bir ayla değiştirmeye yönelik bir plan üzerinde çalışıyor. Bu haber, Çin Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Mikroelektronik Sistem Araştırma Enstitüsü başkanı Wu Chunfeng tarafından açıklandı. Wu’ya göre uydunun geliştirilmesi birkaç yıl önce başladı ve bu teknoloji, şu anda 2020’de lansmana olanak verecek kadar gelişmiş durumda.

Yapay ay, 10-80 kilometre arasında çapa sahip bir alanı aydınlatabilecek. Bununla birlikte, tam aydınlatma aralığı sadece birkaç metre içinde kontrol edilebiliyor. Uyduya ait detaylı bilgi henüz açıklanmadı fakat Güneş’ten gelen ışığı yansıtacak bir kaplamaya sahip olacağına yönelik bir açıklama yapıldı. Ayrıca, ışığı belirli konumlara odaklamak üzere ayarlanan güneş paneline benzer kanatları olacak.

Chengdu’nun projesi, bu tarz bir şeyi deneyen ilk proje değil. 1990larda Rus bir ekip, güneş ışığını Dünya’ya yansıtacak şekilde tasarlanmış, gece zamanında olan yarımküreyi aydınlatan ve hayvanların davranışlarını bozan ışık kirliliği endişelerine yol açan bir uydunun lansmanını yapmıştı. 2013’teki bir proje ise Norveç’in Rjukan şehrinin üstüne, Güneş’in ışınlarını şehir meydanına yansıtan aynalar yerleştirmişti.

Chengdu planının Çin hükümetinin desteğini alıp almadığı henüz net değil. Ayrıca, ışığın yoğunluğu da henüz belirtilmedi. Belirsizlikleri göz önünde bulundurduğumuzda bu projenin devam edip etmeyeceğinizi tahmin etmek zor. Fakat proje, şehirleri aydınlatmanın enerji verimli yollarına ilişkin soruları gündeme getiriyor….

Etiketler