Uber, Talep Üzerine Çalışan Personel İstihdamına İlişkin Bir İş Geliştiriyor

Financial Times’ın haberine göre Uber, etkinlikler ve kurumsal faaliyetler için 1099 bağımsız çalışan sunmak üzere kısa dönemlik personel istihdamına yönelik bir işi geliştiriyor. Uber Works ismi verilen hizmet, işletme ortaklarına garsonlar, güvenlik görevlileri ve diğer geçici personeller sağlayacak.

Uber, Los Angeles’taki ilk denemesinden sonra, birkaç aydır Chicago’da bu proje üzerinde çalışıyor. Uber halihazırda, belki de ek iş arıyor olan geniş bir sürücü ağına sahip – ki bu insanlar bağımsız personel olarak vergilendirme sürecine aşina durumdalar. Ancak, Uber’in mevcut pilot programı, aktif Uber sürücülerini kapsamıyor.

Uber Works, Haziran ayında yeni yaklaşımlar yöneticisi rolüne adım atmış olan Rachel Holt’un alanına giriyor. 2011 yılından beri Uber ile çalışan Holt; bisikletler, scooterlar, kiralık arabalar ve toplu taşıma entegrasyonu gibi yeni mobilite hizmetlerini artırmakla görevli.

Şikago’daki özel projelere liderlik edecek genel müdür için verilen iş ilanında Uber, “İşletmemiz, iş ortaklarımıza esnek ve talebe yönelik tedarik sağlamaya dayanıyor. İş ortaklarımıza ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılama konusunda destek olmak için sezgisel ve duyarlı hesap yönetimine sahip olmamız şart.” diyor.

Uber bu konuda yorum yapmayı reddetti. Ancak şirket, açık bir şekilde önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan halka arzı için niteliğini artırmaya ve işlerini çeşitlendirmeye çalışıyor. Geçtiğimiz yıl Uber, JUMP bisiklet paylaşımının satın alınması ve dağıtımı ile çok modlu taşımacılıkta kendini ikiye katladı. Ve geçtiğimiz ay Uber, Santa Monica’da elektrikli scooterları sunmaya başladı.

Bu adımın atılıp atılmayacağı henüz kesin değil fakat kesinlikle kurumlar arası (B2B) bir hizmet olarak Uber’in araştırdığı ve pozisyon aldığı bir konu.

Etiketler