Muji, İş Arkadaşlarının Paylaşması İçin Bu Minimalist Evi Tasarladı

İş arkadaşlarınızla yaşamak ister miydiniz? Züccaciye ve konfeksiyon şirketi Muji’nin ortaya koyduğu yeni bir konsept, bu fikri neredeyse cazip hale getiriyor.

House Vision yıllık sergisi için oluşturulan prototip, yoğun popülasyonun olduğu şehirlerde yaşayaşan insanların yaşam tarzlarına ilişkin bir düşünce deneyimini temsil etmekte. Mimar Go Hasegawa tarafından Muji’nin Şanghay ofisindeki çalışanlar için tasarlandı. Bu, dünyanın her yerindeki büyük şehirlerde yaygın olarak görülen bir sorun ve Hasegawa’nın tasarımı, bir hikaye alanını 4 kişilik kullanılabilir bir alana dönüştürerek mahremiyet ve alandan tasarruf arasındaki dengeyi bulmayı amaçlıyor.


Alt kat, ferah bir mutfak ve dinlenme alanı ile açık bir ortak alan ve küçük bir ordunun ıvır zıvırlarını barındırmak için yeteri kadar saklama odacığı içeriyor. Muji tarafından sağlanan dekor, ikiz ve basit şekilde ve sakinlik görüntüsü vermekte.

Mekanın ortası, dört yükseltilmiş odayı destekleyen çelik çerçeveli bir yapıya sahip. Uyanıkken bir eğlence için bir oturma alanı görevi gören merdivenlerden yukarı çıktığınızda, dinlenmeniz için yeterli gizliliği sunan çatı katındaki uyku alanınıza ulaşırsınız. Her “oda” gerçekten sadece büyük, yükseltilmiş bir ahşap kutudur ve raflar, lambalı bir masa ve çekyattan oluşur.

Bu çatı katı odalarında yapımında Çin’in kendi mirası olan cibinlikli yataktan esinlenilmiştir. Ming döneminde, oturma grubu olarak görev gören dört direkli yataklar gün boyunca açık oluyordu ama geceleri, paneller ya da ipekli kumaşlar mahremiyet için yatağı örtüyordu. Yataklar aslında bir oda içinde bir oda gibiydi. 

Muji ve Hasegawa, ikinci bir kat inşa etmeden küçük çatı katı odalarını yaratarak bu geleneği su yüzüne çıkardılar. Sergi bildirisinde yayınlandığı üzere, “Şanghay’da ve artan arazi fiyatlarına sahip diğer şehirlerde, bu tür konutlar, yepyeni bir personel merkezi olacak.”

Bu minimal yaşam konseptleri cazip görünse muhtemelen kraliçe yatağınızı, soyunma odanızı ve ekipteki arkadaşlar ile paylaşmak zorunda olmadığınız banyonuzu kullanmaya devam etmek istiyorsunuzdur. Fakat, öncelikle Muji’nin yaptığı prefabrik evlere bir göz atmalısınız.

Etiketler