Bir İş Görüşmesinde Mutlaka Sormanız Gereken 8 Soru

Bazı iş görüşmeleri, iş görüşmesinden çok sorgulamaya benziyor fakat böyle olmamalıdır.

Gözlerinizi kapatın ve bir tenis maçını hayal edin: Tenis topu çaba gerektirmeden bir ileri bir geri çarpar. Bir görüşme, bir ileri bir geri çarpan soruların oluşturduğu sıradan bir tenis maçı gibi olmalıdır. Onlar bir soru sorar, siz cevaplarsınız. Sonrasında siz bir soru sorarsınız ve onlar cevaplar. Bir ileri, bir geri.

Burada kilit nokta, doğru soruları sormaktır. Görüşmeyi yapan kişiye sormak istediğiniz soruların türü; pozisyonu tam olarak değerlendirmek için bilmeniz gereken şeylerle ilgili olmalıdır. Bu anlamda, önem sırasına koyduğunuz soruların üstünde iyice düşünmeniz gerekmektedir.

Sizi doğru düşünce yapısına yönlendirecek 8 soru:

1. Görevlere ilişkin günlük sorumluluklar nelerdir?

Yazar Annie Dillard, “Günlerimizi nasıl geçirdiğimiz, hayatlarımızı nasıl geçirdiğimizi belirler.” diyor. Bir işteki başarı ve mutluluk, her günden keyif almaya bağlıdır.

2. Şirketin değerleri nelerdir? Bu değerleri temsil etmesi için çalışanların ne gibi niteliklere sahip olmasını istiyorsunuz?

Şirket kültürü hakkında daha fazla bilgi almak için derinlere inmelisiniz. Böylece, bir bütün olarak şirket için neyin en önemli olduğunu ve şirketin orada çalışan bireylerde neye değer verdiğini anlayacaksınız.

3. Bu şirkette çalışmakla ilgili en sevdiğiniz şey nedir?

Görüşmeyi yapan kişinin o şirkette çalışmakla ilgili düşüncelerini öğrenmek önemlidir. Eğer karşı taraftan gelen coşkuyu görebilirseniz, bu iyiye işarettir. Eğer göremezseniz, bu dikkate almanız gereken bir şeydir.

4. Bu pozisyonda başarılı olmanın anlamı nedir ve bunu nasıl ölçüyorsunuz?

Bir şirketin başarıyı nasıl ölçtüğünü anlamak önemlidir. Belirli bir rolün en temel performans göstergeleri nelerdir? Bu göstergeler nasıl ve ne sıklıkla ölçülmektedir?

5. Profesyonel gelişim için fırsatlar bulunuyor mu? Eğer bulunuyorsa, ne gibi fırsatlar bulunuyor?

Bu soruyu sorarken, amacınız şirkette büyüme fırsatları olup olmadığını ve şirketin bir öğrenme & gelişim programının olup olmadığını anlamaktır. Durağanlık büyük ve kırmızı bir bayraktır, dikkatli olmalısınız.

6. En yakın çalışacağım kişiler kimler olacak?

Bu soru, birlikte çalışacağınız insanların kimler olacağını anlamanıza yardımcı olur. İsimleri not alın ve pozisyonlarını öğrenin. Rolün işlevselliğini değerlendirmeniz açısından bu önemlidir.

7. Bu işle ilgili en büyük zorluğun ne olduğunu düşünüyorsunuz?

İyi olan kısmı bilmek ve o kadar iyi olmayan kısmı bilmek eşit derecede önemlidir. Karşılaşacağınız sorunların boyutunu bilmek isteyeceğiniz bir şeydir.

8. Özgeçmişimde bu rol için uygun olup olmadığımı sorgulamanıza neden olan bir şey bulunuyor mu?

Bu soru, bu işe oldukça yatırım yaptığınızı ve bir aday olarak nasıl göründüğünüzü anlamaya istekli olduğunuzu gösterir. Ayrıca, herhangi olası bir endişeye ilişkin yanıt vermenize de olanak tanır.

Etiketler