Lockheed Martin, İnsan Pilotunu Geçecek İlk Yapay Zeka Tabanlı Drone’a 250 Bin Dolarlık Ödül Veriyor

Drone yarışları yakın zamanda yapay zekaya hız kazandırabilir.

Lockheed Martin, Drone Racing League ve NVIDIA; AlphaPilot isimli bir yarış başlattı. AlphaPilot, katılımcıların otonom droneların insan pilotlu droneları yenmesine olanak verecek yapay zeka teknolojisini yaratmasını istiyor.

Lockheed Martin’de teknoloji sorumlusu Keoki Jackson, ”Bu bilgisayar gücünü en uç noktaya taşıyın ve bunu öyle bir şekilde yapın ki aylarca ya da yıllarca bu seviyeye ulaşmak için eğitilmiş olan insan pilotları yenebilsinler.” dedi.

Yarışma bu yılın sonlarına doğru başlayacak ve yarışlar gelecek yıl başlayacak olan Drone Racing League’in yeni Artificial Intelligence Robotic Racing Circuit’i boyunca yapılacak. Büyük ödülün sahibi 1 milyon dolar kazanacak. Bir yarışta insan pilotlu bir droneu yenen ilk ekip 250.000 dolar kazanacak. Lockheed Martin, yarışmayı duyuran bir web sitesinde en iyi katılımcılar için toplamda 2 milyondan fazla ödül verileceğini açıkladı.

Ekipler, otonom droneların ön programlama olmadan karmaşık rotalarda gezinmesine olanak tanıyan sistemi geliştirmek için NVIDIA Jetson platformunu kullanacak.

Lockheed Martin, “Yeniliklerimizi sürdürmemiz; daha akıllı, daha hızlı ve daha güvenli yapay zeka geliştirmeye devam etmemiz açısından önemli.” dedi. “Müşterilerimiz ihtiyaçlarını belirlemek için geleceğe bakıyorlar, bu nedenle bizim de bunu yapmamız gerekiyor – yeni nesil ürünler ve bir sonraki nesilden sonraki neslin ürünleri hakkında düşünmek.”

Dronelar giderek günlük hayatımızın içine giriyor. Amazon gibi şirketler, market ürünleri teslimatı için droneları test ederken, çiftçiler droneları ekinleri ve hayvanları izlemek için kullanıyor. Drone yarışları ayrıca US Ulusal Drone Yarış Şampiyonaları ve Drone Racing League’in düzenledikleri gibi etkinlikler sayesinde de ilgi çekmekte.

Etiketler