BMW, Arabaları İçin Kişisel Sesli Asistan Piyasaya Sürüyor

BMW, TechCruch Distrupt SF 2018’de, arabaları için tasarlamış olduğu ve BMW Akıllı Kişisel Asistan adını verdiği dijital kişisel asistanının ilk gösterimini yaptı. Fakat çalıştırmak için bu ismi kullanmak zorunda değilsiniz, istediğiniz şekilde isimlendirebilirsiniz.

Kısa bir zaman önce BMW, Amazon’un Alexa’sıyla entegrasyonunu başlatmış olsa da bunların tamamlayıcı teknolojiler olduğunun altını çizmek gerek. BMW’nin kendi asistanı sadece arabanız ile ilgiliyken, Amazon ve Microsoft ile yapmış olduğu ortaklıklar doğrudan sürüş deneyiminizle ilişkili olmayan diğer işlevleri de mümkün kılıyor.

BMW’nin Dijital Ürünler ve Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Dieter May, “BMW’nin kişisel asistanı, sesli komutlarınızı ve arabanız aracılığıyla sizi zaman içinde tanıyor.” dedi. “Günden güne gelişerek daha iyi bir hale geliyor.”

BMW basın materyallerinde sıklıkla erkek isimleri ve zamirleri kullanıyor olsa da, asistanı kadın sesi kullanmakta. Fakat kesinlikle zamanla daha çok sese sahip olacak.

Peki BMW asistanı neler yapabilir? Asistan için uyumlu olan bir arabadaysanız, standart araç içi özelliklerin tümünü sesli olarak kontrol edebilirsiniz: navigasyon, klima kontrolu (“Hey John, üşüdüm.”), lastik basıncı kontrolü, yağ seviyesi ve diğer motor ayarları.

Ayrıca, “Hey Charlie, hayatın anlamı nedir?” gibi daha sıradan konuşmalar da yapabilirsiniz. Fakat daha önemlisi, asistan sürekli olarak sizin hakkınızda daha fazla şey öğreniyor. Şimdilik asistan, tercih ettiğiniz ayarlamaları hatırlayabiliyor fakat zamanla daha çok şey öğrenecek ve hatta proaktif olarak değişiklikler önerebilecek. May, “Örneğin, gece sürüşünde kişisel asistan size BMW Uzun Far Yardımını önerebilir.” diyor.

Bununla birlikte, arabalar tekerlekli karmaşık bilgisayarlara dönüştüğünden dolayı onları tanımak giderek zorlaşıyor olsa da BMW’nin asistanını arabanızın özellikleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için kullanabileceksiniz.

BMW’nin asistanı Microsoft’un Azure bulut ve konuşma teknolojilerine dayanmakta. Azure uzun zamandır BMW’nin tercih ettiği halka açık bulut sistemi ve bu iki şirketin senelerdir yakın bir ilişkisi var. BMW ayrıca Office 365 dosyalarına erişmek ve arabalarında Skype for Business kullanmak için kimi destekler entegre etti.

Bir arabada üç asistan oluşu kulağa biraz karışık geliyor olsa da BMW, her asistanın bir uzmanlık alanı olduğunu savunuyor. Alexa için alışveriş, Cortana için iş tamamlanması, BMW için ise sadece arabanızın özellikleri öne çıkıyor. Herhangi bir şey ters gittiği takdirde, BMW’nin mevcut concierge hizmeti bir insanla konuşmanıza olanak veriyor.

Asistan özelliği, 2019’un Mart ayından başlayarak 23 dil ve pazarı destekleyen temel bir versiyon ile mevcut olacak. ABD, Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa, İspanya, İsviçre, Avusturya, Brezilya ve Japonya’da bu hizmet, hava durumu araması, ilgi alanı araması ve müzik erişimi gibi özellikleri de destekleyecek. Bu pazarlarda asistan, şirketin Live Cockpit Professional Programının bir parçası olarak BMW İşletim Sistemi 7.0’ı destekleyen araçlara sunulacak.

Kasım ayından itibaren bir BMW 3 Serisi sipariş ettiğiniz takdirde asistanınız sizin için hazır olacak. Yeni X5, Z4 ve 8 Serisi modelleri için ise BMW Asistan desteği, Mart 2019’dan itibaren kablosuz yazılım güncellemesi şeklinde gelecek.

Etiketler