Root Insurance, 1 Milyar Dolarlık Bir Değerleme İçin 100 Milyon Dolar Topladı

Farklı bir teknolojiye sahip Ohio merkezli araba sigortası startupı Root Insurance, Tiger Global Management’ın liderliğinde gerçekleşen D serisi finansman turunda 100 milyon dolar toplayarak şirketin değerlemesini 1 milyon dolara çıkardığını açıkladı.

Redpoint Ventures, Ribbit Capital ve Scale Venture Partners bu son tura takipçi yatırımcı olarak katıldılar.

2015 yılında kurulmuş olan araba sigortası şirketi bu finansmanı mevcut piyasalarda genişlemek, yeni eyaletlere giriş yapmak ve daha yüksek bir ölçeği desteklemek için mühendisler, sigorta uzmanları ve müşteri hizmetleri çalışanlarını işe almak için kullanmayı planlıyor.

Root, sürücülere araba sigortası sağlıyor. Bu, tam olarak yeni bir kavram sayılmaz; fakat Root, premium müşterileri diğer faktörler ile birlikte sürüşlerine dayanarak belirliyor. Sürücüler uygulamayı indiriyor ve genelde iki veya üç hafta süren bir test sürüşüne çıkıyor. Ardından Root müşterilerine, sağlıklı sürüş davranışını ödüllendiren ve müşterilerin sigorta poliçelerini değiştirmelerine olanak veren bir teklif sunuyor. Müşteriler, poliçelerini Root mobil uygulaması aracılığıyla satın alabiliyor ve yönetebiliyor.

Root, yaklaşımının iyi sürücülerin geleneksel sigorta şirketlerine kıyasla poliçelerinde %50’den fazla tasarruf etmesine olanak tanıdığını söylüyor.

Şirket, riski ayarlamak ve zaman zaman indirimler sunmak için yapay zeka algoritmaları kullanıyor. Örneğin, güvenliği artırdığını kabul ettiği gelişmiş bir sürücü desteği sistemine sahip bir araç daha fazla indirimler alabilir.

Tiger Global Management’ın bir ortağı olan Lee Fixel, “Root Insurance, ABD araba sigortalarında dijital inovasyonlara öncülük etmektedir.” diyor. “Bu endüstri değişim için olgunlaşmıştır ve biz, gerçek sonuçlar elde etmek için uzmanlığa, vizyona ve ivmeye sahip bir ekibe yatırım yapmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Root ile ortaklığımızı büyütmeyi ve ABD’de büyümelerine yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz”

Şirket, geçtiğimiz iki yıl içinde Ohio’daki iç pazarından 20 eyalete kadar büyüdü; 2019 yılının sonuna kadar tüm eyaletlere ve Washington’a genişlemeyi planlıyor.

Drive Capital ve Silikon Vadisi Bankası da şirketin yatırımcıları arasında bulunuyor.

Etiketler