ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), Elon Musk’ın Tweetlerini İnceliyor

Elon Musk tweet atarak şirketinin hisselerini artırdı. Şimdi ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), sorular soruyor. SEC, olası bir soruşturma hakkında yorum yapmıyor ve Tesla yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

Elon Musk geçtiğimiz Salı günü saat 12:48’te şöyle dedi: “Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured.” (Tesla’yı hisse başına 420 $ üzerinden özel bir şirket haline getirmeyi düşünüyorum. Finansman garanti altına alındı.) Günün sonunda Musk, dahili bir email yoluyla Tesla’nın özel hale gelmesine ilişkin belirsiz planlar yayınladı (şirketi tam olarak kimin özelleştireceği konusu belirsiz olsa da) ve Tesla’nın hisse fiyatı %11’lik bir kazanç sağladı. Wall Street Journal’ın bildirdiği üzere, Tesla’nın yönetim kurulu özelleşme teklifini tartışmak için birkaç kez görüştü.

Şirket planlarını Twitter üzerinden duyurmak her gün karşılaştığımız bir şey olmasa da, illegal değil. Ancak, hisse senedi piyasasını manipüle etmek illegal. Eğer gerçekten özele geçmek gibi bir plan yoksa, Tesla’nın başı derte olabilir. Bildirilene göre SEC, Musk’ın dediğinin doğru olup olmadığını araştırıyor ve neden Twitter üzerinden duyurmayı seçtiğini sorguluyor.

Etiketler