Bird, Düşük Gelirli Kişilere İndirimler Sunuyor

400 milyon dolardan fazla finansman toplayan scooter startupı Bird, düşük gelirli kişilerin ulaşım imkanlarını iyileştirmeye yönelik bir program başlattı. One Bird olarak adlandırılan program, bir Bird’ün kilidini açmak için gereken 1 dolarlık ücreti kaldırıyor ve böylece kullanıcının dakika başına sadece 15 sent ödemesi gerekiyor.

Bird’ün CEO’su Travis VanderZanden, “Herkes erişilebilir, uygun fiyatlı ve çevre dostu bir ulaşım olanağına sahip olmalı.” diyor. “One Bird, herkesin yaşadığı şehirde Bird araçlarına binmesi için bir yol sunarak bunu gerçeğe dönüştürüyor. Yeni sürücüleri sıcak bir şekilde karşılıyoruz ve şu anda uygun olan sürücülerimizi programa katılmaları için teşvik ediyoruz; böylece daha az araba, daha az trafik ve daha az karbon emisyonu olan bir topluluk yaratabiliriz.”

Program; Atlanta, Austin, Santa Monica, Calif ve Washington D.C gibi şehirler dahil olmak üzere Bird’ün etkin olduğu her pazarda hayata geçmiş durumda. One Bird’e kaydolmak için, ya kayıt yaptırmanız ya da CalFresh, Medicaid, SNAP veya indirimli hizmet faturası gibi bir eyalet veya federal yardım programına uygun olmanız gerekiyor.

Bisiklet ve scooter paylaşımı startupı Lime’ın da benzer bir programı var. Mayıs ayında Lime, eyalet veya federal yardım programları için uygun olan kişilerin 5 dolar karşılığında pedallı bisikletlerde 100 kullanım satın almasına olanak vermek üzere Lime Access’i başlattı.

Ulaşıma erişimin artırılması uzun zamandır Uber, Lyft, Spin, Lime ve Bird gibi şirketler için önemli bir konu. Şehirdeki scooter hizmetlerini hangi şirketlerin işleteceğini henüz belirleyememiş olan San Francisco’da Yerel Taşımacılık Ajansı (Municipal Transportation Agency), şirketlerden düşük gelirli topluluklardaki insanlara nasıl destek vermeyi planladıklarını belirtmelerini istedi. İndirimli sürüş sunmak Bird’ün bu konudaki stratejilerinden biri gibi görünüyor.

Etiketler