Volkswagen, Otonom Araçlardan Elde Edilen Veri Seliyle Başa Çıkmak İçin İttifak Oluşturuyor

Otonom arabaların yakında insan sürücüye ihtiyacı olmayacak fakat araçların otonom teknoloji tarafından üretilen büyük miktarda veriyi idare edecek güçlü bir ağa ihtiyacı var.

Ağın gerektiği kadar güçlü olmasını sağlamak için Volkswagen Amerika Grubu, dört otonom teknoloji tedarikçisinin de katıldığı Otonom Araçlar Ağı İttifakını (Networking for Autonomous Vehicles (NAV) Alliance) kurdu.

Bu yeni kurulan otonom teknoloji sektörü liderleri grubu multi-gig ethernet bağlantısını destekleyen otonom arabalar için ürünler geliştirmeyi ve bu ürünlerle birlikte bu araçların sensörler, kameralar, RADAR, LIDAR, ultrason ve insan sürücü olmaksızın aracın çalışmasını sağlayan diğer donanımlardan elde edilen veriyle daha iyi başa çıkmasını sağlamayı amaçlıyor.

Otonom bir araç için, NAV Alliance’ın önerdiği gibi hızlı bir ağ, yoldan elde edilecek tüm bilgileri alabilir ve aracın fren yapmaya, şerit değiştirmeye veya yavaşlamaya ihtiyacı olduğunda daha hızlı ve daha iyi karar verebilir.

Yeni ittifak hakkında çıkan bir habere göre NAV Alliance, bu otomotiv ağını geliştirme, ağ güvenliği için test prosedürleri oluşturma, otonom sektöründe standardizasyon yaratma ve kullanıcıları ve olası alıcıları otonom araç ağları hakkında eğitme konularında birtakım planlamalar yaptı.

ABI Research’ün kıdemli bir analisti olan James Hodgson ittifakla ilgili yaptığı açıklamada, “NAV Alliance, otonom araçlar için güvenilir yeni nesil bir ağ oluşturma platformunun geliştirilmesini hızlandırcak.” dedi.

Bu, sektörde veri ağlarını optimize etmek umuduyla daha çok şirketi rekabeti bir kenara koymaları ve NAV Alliance’a katılmaları için ikna etme meselesi.

NAV Alliance’nın oluşumunun açıklanmasından bir hafta önce araba üreticileri, lojistik şirketleri ve diğer otonom şirketler Ulaştırma İnovasyonu ve Fırsatı Ortaklığı (Partnership for Transportation Innovation and Opportunity) oluşumunu duyurmuştu. Bu grubun odağı, otonom araçlara geçiş ve bu geçişin insan sürücüler üzerindeki olası etkileri; grubun kurucu üyeleri arasında ise Waymo, Uber, Lyft, Ford, Toyota ve FedEx bulunuyor.

Etiketler