Amazon’un 249 Dolarlık DeepLens Derin Öğrenme Kamerası ABD’de Satışa Sunuluyor

Amazon’un bulut bilişim şirketi Amazon Web Services (AWS) en sonunda, ABD’deki tüm geliştiricilere (developers) yönelik DeepLens derin öğrenme kamerasını piyasaya sundu.

DeepLens, 8GB bellek, 2D mikrofon dizisi, Intel Atom işlemcisi, ve birkaç USB, mikro SD ve mikro HDM girişi içeren 4 megapikselli (1080-pixel video) bir kamera.

Ubuntuda (Linux tabanlı, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi. Bilgisayarlar, sunucular ve akıllı telefonlara yönelik olarak geliştirilmektedir.) çalışan kamera, AWS Greengrass, Gluon makine öğrenme kütüphanesi ve geliştiricilerin özel makine öğrenme modellerini kullanmasına yardımcı olan ve geçtiğimiz günlerde piyasaya sunulan SageMaker desteği ile geliştiricilerin kendi derin öğrenme uygulamalarını oluşturmalarını kolaylaştırmak için tasarlandı.

Nihayetinde DeepLens, örnek mevcut projeler ve yüzleri, objeleri, gitar çalmak veya diş fırçalamak gibi düzinelerce faaliyeti tespit edebilen önceden eğitilmiş bilgisayar görüş modelleri ile derin öğrenmenin temellerini öğretmek ile ilgili.

AWS ilk olarak geçtiğimiz Kasım ayında DeepLens’i duyurdu ve aslında Nisan ayında piyasaya sunulması planlanıyordu. Genişletilmiş bir önizleme sürecinden sonra DeepLens ABD’de Amazon üzerinden 249 dolara piyasaya sunuldu. Bu alışveriş yakın gelecekte diğer pazarlara da açılacak.

Etiketler