Ford, Postmates ile Birlikte Otonom Teslimat Araçlarını Deniyor

Ford, Florida’daki Miami ve Miami Beach’te isteğe göre teslimat yapacak otonom araçların pilot testleri için Postmates’le işbirliği yapıyor. Pilot program Coyo Taco gibi 70 şirketi içeriyor.

Ford, bir seferde birden fazla müşteriye hizmet verebilmek için çok dolaplı araç tasarımlarını da test ediyor. Postmates, yiyecekten teçhizata kadar her şeyi sağladığı için dolaplar farklı boyutlarda olacak.

Amaç, şirketlerin ve müşterilerin sürücüsüz teslimat arabalarıyla nasıl etkileşime geçtiklerini görmek. İşin çalışan tarafı, teslim edilecekleri içeriye koymak için bir erişim kodu edinecek. Müşteri tarafı ise sipariş alınmaya hazır olduğunda erişim numarasını içeren bir mesaj alacak.

Ford, yayınladığı bir blog yazısında, “En nihayetinde, amacımız sürücüsüz araçlarla etkileşimi en kolay hale getirmek.” dedi. “Postmates ile yaptığımız işbirliğiyle yerel şirketlerin ulaşabilecekleri alanları genişletmek ve müşterilere kusursuz bir deneyim sunmak adına teslimat için farklı yöntemler deniyoruz.”

Bu işbirliği Ford’un daha önce Dominos’la yaptığı partnerliğe benziyor. Bu deneyle ilgili yeni olan şey, araç tasarımlarının çoklu dolaplar, dokunmatik ekran ve talimatlar için ses içermesi. Her bir dolap, içeceklerin kusursuz teslimatını sağlamak için iki kap tutucusu içeriyor.

Ford, bu otonom araçları 2021’de resmi olarak kullanmaya başlayacağını düşünüyor. Ford’un Başkan Vekili ve Küresel Marketler Başkanı Aralık’ta yazdığı bir Medium yazısında Dominos’la yapılan işbirliğinde Ford, müşterilerin araçlarının dışına monte edilen, sürücüsüz araçlarla evlerine teslim edilen pizzaları nasıl alacaklarını anlatan sesli talimatlar veren hoparlörlerden oldukça memnun kaldıklarını fark ettiğini söylemişti.

Etiketler